Stručně o zubním kazu
Zubní kaz je velmi častým, nutno poznamenat infekčním onemocněním, které postihuje všechny věkové kategorie. Zubní kaz je infekce? Ano. V několika studiích bylo prokázáno, že hlavní bakterie zodpovědné za vznik kazu se dostávají do úst kontaktem novorozence s ústní mikroflórou nejčastěji matky, například při olizování lžičky, dudlíku apod. Děti, které byly ve studiích před těmito faktory chráněny měli výrazně nižší kazivost, než děti běžně vychovávané.
Vznik zubního kazu je spojen s dlouhodobou nerovnováhou v dutině ústní, kdy kyselé látky produkované bakteriemi zubního plaku rozpouštějí (demineralizují) chrup. V případě, že slina nedokáže včas vzniklé defekty (mikroprostory) opravit, dochází k jejich splynutí a vzniku kazivé dutiny.
Podmínky pro vznik zubního kazu
Pro vznik zubního kazu jsou nezbytné 4 věci: čas, bakterie, zuby a potrava. V případě, že ztratíte veškerý chrup, zcela jistě nebudete trpět zubním kazem. Pokud budete mít dutinu ústní zbavenou bakterií způsobujících kaz, opět budete kazu ušetřeni. Jestliže budete držet hladovku, bakterie nebudou mít cukry, které by mohli štěpit na kyselé látky. A pokud budete provádět důkladnou zubní hygienu, alespoň dvakrát denně, nebudou bakterie schopny v tak krátkém čase vyprodukovat dostatek kyselých látek, které Vám poškodí povrch zubu.
Ale, přeci jen žijeme v reálném světě a vše má své pro i proti. Ztratit veškerý chrup, má jistě více negativních důsledků na lidský život, než zubní kaz. Stejně tak dutina ústní zbavená veškerých bakterií je naprostou utopií. Bakterie, kromě vzniku zubního kazu, totiž ovlivňují i rovnováhu v ústech. Pokud by zde bakterie nebyly, přemnožily by se zde kvasinky. Dlouhodobá hladovka způsobí nedostatek potravy pro bakterie, ale zároveň i nedostatek živin pro správné fungování těla. Zuby poté dříve vypadnou, než se stihnou zkazit. Z toho všeho vyplývá, že jedinou vhodnou prevencí je pravidelná ústní hygiena, která nedopřeje bakteriím potřebný čas k naleptaní povrchu zubu.