K

Komplikace zánětu zubní dřeně

Komplikace zánětu zubní dřeně jsou častým a nepříjemným problémem, který může zastihnout pacienta v jakémkoliv okamžiku. Jak v článku zjistíte, přecházet bolest zubu se mnohdy může stát osudovým nejen zubu samotnému, ale také Vaší peněžence.

KOMPLIKACE ZÁNĚTU ZUBNÍ DŘENĚ

Zánět zubní dřeně je bolestivé onemocnění vzniklé následkem hlubokého kazu, kdy bakterie proniknou až do měkké tkáně uvnitř zubu. Samotné onemocnění obtěžuje pacienta nejprve citlivostí zubu a později i samotnou bolestí. A jako všechno se i tento zánět může zkomplikovat. Problémy mohou nastat jednak ve fázi nemoci, v tom případě se jedná o rozšíření zánětu mimo kořen, nebo se může zkomplikovat vlastní léčba v ordinaci.

KOMPLIKACE Z DŮVODU ODKLÁDÁNÍ NÁVŠTĚVY

Nejběžnější komplikací, která vzniká odkládáním návštěvy lékaře, je rozšíření zánětu do oblasti špičky kořene zubu. Mění se charakter bolesti, která reaguje i na pouhý tlak na zub, pocit, že zub vylézá ze svého lůžka v čelisti. A na rentgenu se infekce jeví jako stín obklopující kořenový hrot. Bakterie v tomto případě už prošly celou délkou kořenového kanálku až mimo zub – mezi něj a čelistní kost, ve které je zub uložen. Pokud není pacient ani teď ošetřen, následují dvě možnosti. Buď se postup zánětu zastaví sám – ohraničí se zvláštní vazivovou tkání. V té se později vytvoří dutina vyplněná tekutinou, která tlačí na okolní útvary a je třeba ji chirurgicky léčit. Nebo nastane druhá možnost, kdy zánět pronikne do čelistní kosti, skrz ni pak pod sliznici, kde se hnis hromadí a nakonec, po nějaké době provázené bolestí, vyústí na povrch dásně. Tato situace se řeší endodontickým ošetřením zubu a vypuštěním hnisu pomocí malého chirurgického řezu a drénu. Při dlouhotrvajícím, neagresivním zánětu přichází v úvahu i postupná změna dřeně ve vápenaté hrudky a nakonec se jimi kanálek ucpe. Takové překážky samozřejmě ztíží následnou léčbu.

 

KOMPLIKACE VZNIKLÉ V ORDINACI

Ani vlastní ošetření v ordinaci se nemusí obejít zcela bez komplikací. To obvykle záleží jak na zkušenosti lékaře, použité technice, tak na rozsahu onemocnění. Vše může zkomplikovat i samotný zub. Anatomie zubních kanálků je až na pár základních znaků u každého člověka i zubu jiná. Pozor, v příštích pár řádcích se strachu z ošetření patrně nezbavíte.

 

PRASKNUTÍ ZUBU

Při čištění kanálků je vyvíjen tlak na jeho stěny a u slabých zubů se může stát, že to stěna nevydrží a praskne. Taková prasklina se táhne po celé délce kořene a nedá se nijak zacelit. Jelikož je samotný zub už mrtvý, nemůžeme ani čekat, že prasklina sroste. Zub se pak většinou musí vytrhnout.

 

ZALOMENÍ NÁSTROJE

Pro pacienta děsivé je i zalomení nástroje, neboť nástroje pro práci v kanálcích jsou velmi subtilní. Není tedy vyloučené, že se nástroj v kanálku nemůže zlomit. Fragment se pak pokusíme buď vytáhnout pomocí mikroskopu, ultrazvuku a velké dávky trpělivosti, nebo výjimečně, pokud je zbytek nástroje na vhodném místě a kanálek utěsňuje, se dá kanálek zaplnit i s úlomkem uvnitř.

 

PŘETLAČENÍ BAKTERIÍ VEN Z KANÁLKU

Bakterie mohou při opracování proniknout ven z kanálku do okolí kořene a po pár dnech vyvolat zánět.

 

PŘETLAČENÍ VÝPLŇOVÉ HMOTY

Podobná je další komplikace, kdy je přes hrot přetlačena výplňová hmota. Některé hmoty jsou vyrobené tak, že se přebytek rozpustí a vstřebá, ale některé ne. Cizí materiál potom dráždí tkáně v okolí kořene a způsobí zánětlivou reakci.

 

ZÁVĚREM O KOMPLIKACÍCH ZÁNĚTU ZUBNÍ DŘENĚ

Komplikací, se kterými se může lékař při ošetřování potýkat, je samozřejmě více, jsou to ale spíše překážky ztěžující zubařovu práci. Pro pacienta to většinou znamená delší dobu strávenou v ordinaci nebo návštěvu specializovaného pracoviště. Ne pokaždé se zub podaří zachránit. Můžete si však být jistí, že pro to lékař vždy udělá maximum, neboť vlastní zub je lepší než sebedokonalejší implantát…

MDDr. Pavel Holík

Chcete dostávat emailové novinky?