Photo 48840946 © Marina Lohrbach | Dreamstime.com
M

Musím po ortodontické léčbě nosit snímací rovnátka?

Po sundání fixních rovnátek nastává fáze léčby, kdy jsou zhotoveny snímací aparáty, které je nutné po určitou dobu pečlivě nosit. Proč je to ale potřeba?

Ačkoli jsou zuby nyní krásně rovné a může se zdát, že již není třeba nijak do jejich polohy zasahovat, není tomu tak. Zuby mají totiž tendenci se vracet do své původní polohy. Dochází k tomu, protože závěsný aparát (parodont) zubu ještě není přizpůsoben této nové poloze. Jeho jednotlivé součásti kost, kolagenní a elastická vlákna, pak potřebují určitou dobu, aby se přeorganizovali a stabilizovali v novém postavení, přičemž na kompletní přestavbu celého parodontu je potřeba cca 1 rok. Našim cílem je tedy udržet zuby v optimální funkční a estetické pozici.

Jaké retenční aparáty se používají?

Nejjednodušeji můžeme retenční aparáty rozdělit na fixní a snímací. Jako snímací se používají deskové aparáty, stále častěji však můžeme narazit i na foliové aparáty. Co se týká fixních aparátů, nejčastější formou jsou ocelové drátky nalepené na zdaní stranu horních či dolních zubů. Jejich velkou výhodou je jejich nenápadnost a také nepřetržité působení, nevýhodou pak usazování plaku v jejich okolí.

Jak často a jak dlouho je budu muset nosit?

Doba, po kterou je potřeba stabilizovat v nové pozici je do jisté míry individuální a vždy byste se měli řídit pokyny svého ortodontisty. Obecně je ale klíčová doba prvních 3 měsíců, kdy by pacienti měli nosit rovnátka neustále s výjimkou pití, jezení a eventuelně sportovních aktivit. V následujících měsících je doba nošení postupně zkracována. Fixní aparáty – drátky na zadních ploškách zubů, se ponechávají dlouhodobě a pokud dojde k ulomení nebo odlepení drátku, je nutné tento stav co nejdříve řešit.

Co když nebudu rovnátka nosit?

Nezřídka se stává, že pacienti po sejmutí rovnátek postupně přestanou retainery nosit dostatečně dlouho nebo je nepoužívají vůbec, protože už jejich zuby vypadají dobře. Časem ale dochází k návratu nebo posunu zubů. V této chvíli však zhotovená snímací rovnátka nebudou sedět. Je velká škoda, pokud je výsledek léčby znehodnocen nedodržováním instrukcí ortodontisty. 

 

Soňa Chamlarová

Jsem studentka 4. ročníku zubního lékařství na Univerzitě Palackého v Olomouci a ráda bych se s vámi podělila o své znalosti z oboru, které se snažím stále rozšiřovat. Psaní článků považuji za velmi důležité, protože věřím, že správné informace jsou klíčem k prevenci a optimálnímu řešení zubních problémů. Jsem také aktivní školitelkou dentální hygieny ve školách a školkách. Kromě zájmu o zubní lékařství se ráda věnuji i dalším aktivitám, mezi ně patří běhání v krásných olomouckých parcích, turistika v horách a objevování nových míst a kultur.

Více informací
Chcete dostávat emailové novinky?