2

20 měsíční dcera má kazy na horních dvojkách. Je možné s ošetřením počkat?

Dobrý den, moje dcera 20 měs. má kazy na horních 2. Jednu stranu (tam kde byl kaz větší) zubař ošetřil vyfoukáním a zaplněním něčím bílým. Nevrtal a doporučil jen Elmex gel. Nyní jsem zjistila, že má kazy i ze zadní strany těch 2. Při poslední návštěvě si dcera nenechala vůbec prohlídnout natož ošetřit. Neudržela jsem jí ani se sestrou. Zubař říkal, ať přijdeme na podzim, že si to už třeba nechá, ale já se bojím, že tímhle vyčkávacím způsobem přijde o ty zoubky určitě. Vím, že se třeba v Motole vrtají zoubky pod narkozou, ale nevím, jestli to není pro tak malé děti zbytečně zatěžující. Mám ještě počkat do toho podzimu nebo přes názor našeho zubaře (myslím, že pro dospělé je skvělý, ale mléč.zoubkama se moc nezaobírá) jednat? Děkuji za radu a názor.

Dobrý den,

jedná se o častý problém a složitou situaci. Dcera je ve věku, kdy děti nechtějí v ordinaci zuby ani ukázat, natož zpravovat. Nechat neošetřený kaz je špatné řešení, podstoupit narkózu také není dobré. Co s tím?

Především musíte vědět, že zubní kaz nevznikne sám od sebe, ale je důsledkem nedostatečného čištění zubů. Velkou roli hraje i přísun sladkých potravin a nápojů, ale to lze ovlivnit jen v omezené míře. Čistý zub nemůže onemocnět, a proto je nutné důkladně zuby dceři 2x denně čistit. Musíte zabránit vzniku dalších zubních kazů, jinak bude veškeré ošetřování zbytečné.

 

Na celkovou narkózu bych s dítětem šel pouze v nejnutnějším případě. Existují i další možnosti ošetření, zejména takzvaná sedace při vědomí (analgosedace). Jedná se o utlumení dítěte pomocí léků, aniž by bylo nutné dítě uspat. Jedná se o méně zatěžující zákrok, který se provádí běžně i v ordinacích mimo nemocnici.

 

Co se týká čekání na ošetření, tak by bylo samozřejmě nejlepší ošetřit kazy ihned. Počkáte-li měsíc nebo dva, tak by se snad nic zásadního přihodit nemělo. V každém případě musí být dcera při ošetření v klidu, jinak se odstranění kazu a zhotovení výplně provést určitě nedá. Budete-li s ošetřením otálet příliš dlouho a zubní kaz se dostane až do dřeně zubu, nebude pravděpodobně jiná alternativa než vytažení zubu. To je samozřejmě lepší, než ponechat zub s hlubokým kazem v ústech dítěte.

MDDr. Ing. Lukáš Kaloš

Vystudoval jsem obor Zubní lékařství na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, kam jsem nastoupil už jako inženýr s praxí ve Škoda Auto, takže už jsem měl jasno, proč chci na medicíně studovat stomatologii.

Po ukončení studia jsem pracoval na stomatochirurgickém pracovišti. S kolegou jsme pak v roce 2013 založili společnou ordinaci s pobočkami v Praze a severních Čechách. V současné době mám v Praze vlastní ordinaci AXION Dental Dock, kde pracuji se stabilním týmem skvělých zubařů, hygienistek, sester i recepčních.
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?