4

4 letý syn se uhodil do předního zoubku

4 letý syn se uhodil do předního zouku, krev mu netekla, za 10 min. o ničem nevěděl,zub se nekýve, na bolest si nestěžuje,normálně kouše, jen se mu ten zoubek začal po 14 dnech šednout. Znamená to, že zub odumírá nebo se tam mohla udělat krevní sraženina, která časem vymizí a může zoubek zase zbělat? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

při úrazu pravděpodobně došlo k poškození krevního zásobení zubu. K tomu dojde, když se při nárazu do zubu pohne špička kořene, do které ústí cévy vyživující zub. Dřeň zubu odumře a zub může začít měnit barvu. Spontánně již nedojde k návratu k původní barvě.

 

Doporučuji Vám zajít se synem k zubnímu lékaři, který rozhodne o dalším postupu. V úvahu připadá několik variant.

 

Je možné ošetřit kořenový kanálek zubu. Tím udržíte zub v ústech do přirozené výměny tohoto zubu cca v 6 letech. Jedná se ale o nákladné a dlouhé ošetření, které neprovádějí všichni lékaři. Postup je obdobný jako u stálého zubu, jen je nutné brát v úvahu probíhající nebo budoucí vstřebávání kořene (resorpci), která je základem přirozené eliminace zubu při výměně chrupu.

 

Další možností je vytažení zubu. Předejdete tím riziku vzniku zánětu v okolí kořene zubu. Zoubek bude ale chybět až do prořezání stálého zubu.

 

Rozhodujte se ale až na základě vyšetření.

MDDr. Ing. Lukáš Kaloš

Vystudoval jsem obor Zubní lékařství na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, kam jsem nastoupil už jako inženýr s praxí ve Škoda Auto, takže už jsem měl jasno, proč chci na medicíně studovat stomatologii.

Po ukončení studia jsem pracoval na stomatochirurgickém pracovišti. S kolegou jsme pak v roce 2013 založili společnou ordinaci s pobočkami v Praze a severních Čechách. V současné době mám v Praze vlastní ordinaci AXION Dental Dock, kde pracuji se stabilním týmem skvělých zubařů, hygienistek, sester i recepčních.
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?