A

Amalgámové výplně a zubní kaz

Dobrý den, rozpadla se mi plomba a s ní i kus zubu. Díky nouzovému stavu má zubařka neordinuje, a proto jsem se objednal k jinému zubaři. Pan zubař mi místo jednoho rozpadlého zubu našel hned dalších 10 kazů. Ukazoval mi snímky mých zubů, opravených amalgámovou plombou. Říkal, že mi zuby začínají tmavnout a kazit se. Nicméně jsem se na internetu dočetl, že oné tmavnutí zubů v okolí amalgámové plomby je normální, že se sklovina pouze zakalí díky stříbru, ale jinak jsou zuby v pořádku. Nevím, kde je pravda. Skutečně se jedná o kazy nebo je to pouze zbarvení díky stříbru. Děkuji za radu.

Dobrý den, pokud se Vám rozpadne plomba a s ní i kus zubu, je něco v nepořádku. Nevýhoda amalgámových výplní spočívá v tom, že se nijak nevážou na tkáně zubu a drží v něm pouze mechanicky. Zub ošetřen větší amalgámovou výplní je pak oslaben a hrozí, že se část zubu ulomí. Zubní tkáně se určitě mohou zbarvit amalgámem, to ale nevylučuje, že na zubu není kaz.

MDDr. Matúš Šovčík

Zubní lékařství jsem vystudoval na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a svému oboru jsem zcela propadl, takže jsem se v letech 2014-16 účastnil jako školitel projektu Nechci kazy, který se věnuje prevenci kazů a výuce čištění zubů pro děti v mateřských školách a jejich rodiče a učitelky. S klienty se rád pobavím anglicky nebo německy a ve volném čase sportuji a věnuji se programování.
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?