A

Antiresorpční léčby

Dobrý den, omlouvám se že obtěžuji, ale mám takový dotaz. Je mi 21 let, chodím na osteologii, bylo mi řečeno, že u mě antiresorpční léky zatím nutné nejsou, ale jejich nasazení není později vyloučeno, tak se tedy pro jistotu ptám. Když se jednou zahájí léčba bisfosfonáty, jsou pak některé dentální zákroky, například trhání zubů nebo nainstalování zubních implantátů na celý život vyloučené (popř. platilo by to u všech léků ze skupiny antiresorpčních)?

U mě v rodině je zvýšený výskyt zubních kazů (nevím, možná je to dědičné), například moje maminka, teta, babička, dědeček a ostatní příbuzní mají hodně zubních kazů, často podstupují plombování a dokonce o pár zubů i přišli (a byly jim pak nasazeny implantáty). Všiml jsem si, že u mě také se začínají objevovat zubní kazy, tak bych chtěl mít ten klid, že by bylo možné v případě vážného poškození či ztráty zubu kdykoliv v životě dělat dentální zákroky, a to i přesto, že bych měl za sebou antiresorpční léčbu (např. bisfosfonáty). Hodně mi na tom záleží.

Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den

Dobrý den!

Pokud jste zatím na osteologii jen sledován, je pro Vás nejdůležitější prevence! O chrup se pečlivě starejte, doporučuji návštěvy dentální hygieny a dobrý nácvik techniky čištění zubů. Míru kazivosti máte ve svých rukou!

Pokud by u Vás měla začít antiresorpční léčba je třeba vše sdělit Vašemu zubnímu lékaři. Lékař musí kriticky zhodnotit stav chrupu a poměrně radikálně vyřešit problémy.

Obecně se antiresorpční léčba používá k léčení osteoporózy a určitých typů malignit. Záleží jaký konkrétní preparát užíváte a jakou formou jej užíváte. Některé léky se z těla eliminují rychleji, ale některé v kostech přetrvávají dlouho.

V terénu léčby těmito léky jsou rizika při zásahu na kosti, tedy extrakce i implantace, a to rozvojem osteonekrózy. 

Vždy je třeba k této problematice přistupovat individuálně.

 

MDDr. Kateřina Podušková

Jsem zubní lékařka a také maminka. Studovala jsem na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Zubní lékařství je zároveň mým koníčkem a ke své práci cítím velkou pokoru a zodpovědnost. Velmi mě potěší, pokud Vám naše články přijdou k užitku a trochu přiblíží svět stomatologie.
Více informací
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?