B

Bílé fleky na předních zubech

Dobrý den mám dotaz ohledně syna 7let. První zuby měl krásné, teď mu narostly druhé zatím jen jedničky nahoře, ale má na nich bílé fleky, jako by zničenou zubní sklovinu. Mám strach aby mu všechny nelezly škaredé. Když jsem se ptala zubaře, řekl, že je to dědičné i když nikdo takové zuby nemáme, ptal se mě jestli nebral často antibiotika, což taky ne. Můžu vědět co s tím? Dá se s tím něco dělat? Moc se mi nelíbí aby hned od mala měl flekaté zuby. Děkuji mockrát.

Dobrý den,

příčin může být víc. Bílé skvrny můžou být počátečné kazy ve sklovině při zanedbané hygieně. Může se jednat i o tzv. MIH (molar incisor hypomineralisation), kdy jsou postižené řezáky a první stálé moláry (šestky). Zuby můžou být pouze flekaté nebo mají nerovný až deformovaný povrch a velmi snadno se kazí. Další možností je fluoróza při vyšším příjmu fluoru v době vývoje stálých zubů. Toto je spíše estetický problém. Samozřejmě jsou možné i další příčiny.

 

Důležité je, aby syn dodržoval perfektní ústní hygienu. To samozřejmě zahrnuje i rodiče, kteří musí zuby dočišťovat. V případě kazů se musí včas zasáhnout. Bílé fleky na předních zubech lze odstranit mikroinvazivně infiltrací pryskyřicí, k čemu slouží systém Icon a případně zuby vybělit. To bych ale odložil až bude syn starší.

MDDr. Matúš Šovčík

Zubní lékařství jsem vystudoval na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a svému oboru jsem zcela propadl, takže jsem se v letech 2014-16 účastnil jako školitel projektu Nechci kazy, který se věnuje prevenci kazů a výuce čištění zubů pro děti v mateřských školách a jejich rodiče a učitelky. S klienty se rád pobavím anglicky nebo německy a ve volném čase sportuji a věnuji se programování.
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?