B

Bolest a křeče po extrakci zubu

Dobrý den, necelé 3 měsíce zpět mi na prohlídce zubař našel malý kaz na 7 vpravo dole. Tento ošetřil a zadělal bílou plombou. Zub začal mírně pobolívat ani ne do týdne, po dalších dnech jsem raději šla na kontrolu. Lékař zub odvrtal, vyčistil kanálky a uzavřel vložkou. Do druhého dne začal zub velmi bolet, byl jakoby natlakovaný. Jela jsem tedy opět k lékaři, který zub otevřel a nechal jej tak s objednáním za 2 týdny. Vše přestalo bolet, paráda. Pak mi opět dal vložku a vše se opakovalo. V té době mi již bolest střílela od předního zubu po ucho a i na horní čelist a stávala se nesnesitelnou. Čelist zevnitř od krku oteklá a uzliny na dotek velmi bolavé a zvětšené. Zub po 14ti dnech byl opět pročištěn a dána nová vložka, ať se ještě doléčí. Dva dny nato už jsem jela na pohotovost, kde mi zub opět museli odvrtat, v té době už jsem bez prášků na bolest nedokázala fungovat. Dva dny nato jsem musela opět na pohotovost, kde opět zub vyčistili a opět zadělali. Při umrtvení mi doktorka navíc napíchla přímo nerv, takže jsem měla pocit, že mi praskne bubínek a přední zuby. Poprvé udělali rtg, zub bez váčku. V noci ten den již nezabíraly žádné léky a druhý den můj lékař zub vytrhl. Den nato jsem se se zánětem k němu vrátila, prý se mi rozpadla čelist v místě, kde zub byl a teprve tehdy jsem dostala atb. Nyní 14 dní po trhání mám stále křeče v celé pravé straně čelisti, od předních zubů po „pant“ při pohybu a horní čelist a ucho, bez léků na bolest to šlo možná tak dva dny. V díře po 7 mám stále rozpustný drén, který mi byl dán před týdnem. Děkuji

Dobrý den, pokud se na zmíněném zubu musely ošetřit kořenové kanálky, tak kaz nemohl být malý. Pokud kanálky nebylo možné ošetřit tak, aby Vás zub nebolel, měl Vás lékař odeslat na specializované pracoviště s mikroskopem, kde mají větší zkušenosti s tímto typem zákroku anebo se měl zub extrahovat. Nechat zub otevřený 2 týdny problém neřeší a navíc se do něj dál dostávají bakterie a jídlo z úst. Po extrakci můžou samozřejmě nastat komplikace. Bez vyšetření nemohu s jistotou říct o jakou komplikaci se jednalo, nejpravděpodobnější je však alveolitída (https://www.nechcikazy.cz/slovnik/alveolitis). 14 dní pop trhání s nasazenými antibiotiky bych očekával vymizení obtíží nebo alespoň zlepšení stavu. Je potřeba zjistit příčinu přetrvávajících obtíží a vyřešit ji. Pokud máte pocit, že Váš zubní lékař to nezvládne, domluvte si konzultaci na jiném stomatologickém pracovišti.

MDDr. Matúš Šovčík

Zubní lékařství jsem vystudoval na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a svému oboru jsem zcela propadl, takže jsem se v letech 2014-16 účastnil jako školitel projektu Nechci kazy, který se věnuje prevenci kazů a výuce čištění zubů pro děti v mateřských školách a jejich rodiče a učitelky. S klienty se rád pobavím anglicky nebo německy a ve volném čase sportuji a věnuji se programování.
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?