B

Bolest dolní osmičky

Dobrý den. Před měsícem mě začala bolet levá spodní osmička. Bohužel jsem byl v té době v karanténě, takže k zubaři jsem nešel. Nicméně bolest přestala a objevila se znova před týdnem, ale tentokrát mě bolí pouze když se pokusím otevřít ústa, která nemůžu otevřít naplno. Když to zkouším, cítím pnutí a tlak u levého ucha, kde se zřejmě spojuje spodní čelist s horní a na spodní straně čelisti pod osmičkou cítím malou bouli. Můžete mi, prosím, říct o jaký problém se jedná? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, nejspíše se jedná o tzv. dentitio difficilis (obtížné prořezávání) dolní osmičky. Zub může být částečně krytý dásní, a tím vzniká prostor, který nedokážete vyčistit. Kvůli tomu pak v okolí osmičky vzniká zánět, který se může šířit dál. Boule, kterou hmatáte pod čelistí může být zduřelá lymfatická uzlina kvůli zánětu, ale může to být i absces. Měl byste okamžitě navštívit svého zubního lékaře, který určí přesnou příčinu Vašich obtíží a pomůže Vám.

MDDr. Matúš Šovčík

Zubní lékařství jsem vystudoval na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a svému oboru jsem zcela propadl, takže jsem se v letech 2014-16 účastnil jako školitel projektu Nechci kazy, který se věnuje prevenci kazů a výuce čištění zubů pro děti v mateřských školách a jejich rodiče a učitelky. S klienty se rád pobavím anglicky nebo německy a ve volném čase sportuji a věnuji se programování.
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?