B

Bolest na skus po zhotovení výplně

Dobrý den, v půlce dubna mi vypadl kousek amalgánové plomby na šestce vpravo dole. Na kliniku kam docházím, po přestěhování od ledna 2020, mi nová paní zubařka zub převrtala a dala bílou plombu. Po zákroku mě zub bolel asi 4 týdny při skusu tužší potravy, tak jsem šla na prohlídku. Paní zubařka mi sdělila plomba je příliš vysoká a vadí a zkusím ji nejprve zabrousit, pokud potíže přetrvají, předělá ji, poslední možnost je vyčištění kořenových kanálů. Zabroušení nepomohlo, šla jsem tedy na převrtání. Zubařka mi převrtala pouze půlku zubu, protože mě bolela pouze zadní část, přední část mě nebolí a nebolela. Po asi 3 dnech po převrtání mi na dásni vyskočila malá boulička na sliznici a měla jsem nepříjemný pach v ústech. Při další, již čtvrté návštěvě (týden po druhém převrtání), mě paní zubařka prohlédla, udělala zkoušku chladem, poklepem a RTG. Na snímcích nic vidět není, zub cítím normálně. Bouličku na sliznici jsem odstranila za další týden výplachem z úst pomocí propolisu a ústní vody Paradontax. Při poslední prohlídce se paní zubařka zmínila, že ve stejném termínu kdy mi plombu předělávala na poprvé byl na předělání další pacient, který přišel se stejným problémem jako já, načež oni v ordinaci zjistili, že použili materiál po expiraci. Byla jsem v šoku a ztratila důvěru. Můj dotaz zní, jak dlouho může být zub citlivý na po hlubším vrtání ? Aktuálně mě 2 týdny po druhém vrtání bolí pouze při skusu tužší stravy. Může vzniknout otok po píchnutí anestezie ? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, citlivost na skus může být způsobena příliš vysokou výplní (odezní po vyartikulování výplně), případně menším poraněním dásně při zhotovení výplně, v tomto případě však citlivost trvá velmi krátce (maximálně pár dní). Ve Vašem případě je možná příčina bolesti na skus špatná vazba výplně na zub kvůli expirovanému materiálu. Další možnost je, že zub odumřel a zánět se dostal až do okolí kořenů, což by vysvětlovalo vznik bouličky na dásni a nepříjemného pachu v ústech. Zub by ale v tomto případě nereagoval na chlad. U akutního zánětu nemusí být na RTG patrný žádný nález. Otok může vzniknout okamžitě po podání anestezie při poranění cévy (většinou pouze malá modřina) nebo opožděně po zanesení infekce vpichem. Vzhledem k tomu, že se dnes používají jednorázové sterilní jehly, je zanesení infekce málo pravděpodobné.

MDDr. Matúš Šovčík

Zubní lékařství jsem vystudoval na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a svému oboru jsem zcela propadl, takže jsem se v letech 2014-16 účastnil jako školitel projektu Nechci kazy, který se věnuje prevenci kazů a výuce čištění zubů pro děti v mateřských školách a jejich rodiče a učitelky. S klienty se rád pobavím anglicky nebo německy a ve volném čase sportuji a věnuji se programování.
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?