B

Bolest po extrakci osmičky

Dobrý den, jsem měsíc po extrakci osmičky vlevo dole i nahoře. První 3 dny největší bolest, další týden bolest pouze v noci. Další týden už jsem to nevydržela a zašla k paní zubařce, ránu vyčistila a mě se moc ulevilo, za tři dny jsem tam radši jela znovu protože to nebylo stále bez bolesti. Ránu opět vyčistila a říkala že mě tam bolí zbytky jídla, od té doby neustále po každém jídle čistím. Týden jsem byla bez bolesti, ale po týdnu opět bolest pouze v noci, už jsem se naštvala a začala až drsně šťourat mezizubním kartáčkem do díry, vyndala jsem bordel z jídla a říkala jsem si, už snad bude lépe. Od té doby opět bolest v noci a bez Panadolu už nespím celý měsíc, ale za poslední čtyři dny se dírka stáhla dost, že už se tam ani nedostanu, takže čistit už nedokážu. K tomu jsem ještě těhotná. Prosím o radu, jak je to možné, že ještě po měsíci cítím takovou bolest, že nelze spát? Je to normální? Je možné že se to zatahuje rychleji díky tomu jak jsem si to sama vyčistila, a proto to bolí? Ale proč jen v noci? U zubařky jsem byla třikrát, vše se hojí jak má. Denně vyplachuji Corsodylem, Paradontax, voda ve stříkačce. Už jsem zoufalá, nedokážu si představit jak dlouho tu bolest ještě snesu a s prášky každý den. Děkuji za jakoukoliv radu, pomoc.

Dobrý den, měla jste tzv. suché lůžko, kdy se krevní sraženina v ráně rozpadne. Kost zůstene obnažená a hojení trvá mnohem déle. Jídlo v ráně také brání hojení. Musíte se vyhýbat jídlu, které by mohlo do rány zapadnout, např. rýže nebo kousky oříšků a jíst spíše na druhé straně. Je možné, že jste se při čištění mezizubním kartáčkem v extrakční ráně poranila. Je lepší jídlo z rány pouze vypláchnout. Pokud v ráně není žádny jiný problém než zapadnuté jídlo, rána by se měla zcela uzavřít a bolesti by měly přestat. Také je důležité, abyste v těhotenství neužívala jiné léky od bolesti než paracetamol (Panadol).

MDDr. Matúš Šovčík

Zubní lékařství jsem vystudoval na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a svému oboru jsem zcela propadl, takže jsem se v letech 2014-16 účastnil jako školitel projektu Nechci kazy, který se věnuje prevenci kazů a výuce čištění zubů pro děti v mateřských školách a jejich rodiče a učitelky. S klienty se rád pobavím anglicky nebo německy a ve volném čase sportuji a věnuji se programování.
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?