B

Bolest po extrakci zubu

Dobrý den, před 6 dny mi vytrhli zub a protože zub začal poslední 3 dny pobolívat a byl tam nějaký zelenožlutý povlak,tak jsem byla nyní u zubaře a dozvěděla jsem se, že je tam zánět, což jako komplikace po vytržení zubu bývá. Díra po zubu byla vyčištěna a dalo se tam něco,co si bohužel už nepamatuji název, antibiotika jsem nedostala.Chtěla jsem se zeptat zda stačí při zánětu po vytržení zubu pouze vyčištění a antibiotika již nejsou nutná? S užíváním antibiotik mám velké potíže kvůli oslabené imunitě s vedlejšími účinky, tak jsem raději bez nich, ale v tomto případě nevím, zda jsou nutná nebo ne, přece jen v ráně po zubu byl zánět nebo jestli mohu být klidná a stačí jen to čištění? Případně lze užít Ibalgin? Děkuji.

Dobrý den, indikace antibiotik závisí na charakteru zánětu extrakčního lůžka. Většinou se jedná o tzv. suché lůžko, kdy se rozpadne krevní sraženina, díky které se rána hojí. Pokub byste měla zvýšenou teplotu, z rány by tekl hnis a měla byste bolesti, byla by antibiotika na místě. Toto musí vyhodnotit Váš ošetřující stomatolog, který zná Váš stav a Vaší anamnézu. Ibalgin Vám pomůže od bolesti, ale příčinu nevyřeší. Pokud se s ničím neléčíte a neužíváte žádné jiné léky Ibalgin si dát můžete. Pokud to tak není, musíte zo konzultovat s lékařem, který zná Vaši anamnézu.

MDDr. Matúš Šovčík

Zubní lékařství jsem vystudoval na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a svému oboru jsem zcela propadl, takže jsem se v letech 2014-16 účastnil jako školitel projektu Nechci kazy, který se věnuje prevenci kazů a výuce čištění zubů pro děti v mateřských školách a jejich rodiče a učitelky. S klienty se rád pobavím anglicky nebo německy a ve volném čase sportuji a věnuji se programování.
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?