B

Bolest po provizorním ošetření kořenových kanálků

Dobrý den, před 3 týdny jsem byl na čištění kanálků u dolní šestky. Zub byl vyplněn vložkou a provizorně uzavřen výplní s termínem definitivního zaplnění v únoru. Poté byl zub zcela klidný, kdy začátkem ledna v něm narůstal tlak a citlivost zejména třeba při chůzi (proudění krve). Poté byl zub otevřen-pročištěn a opět uzavřen s vložkou. Ještě tentýž den začal zub velmi intenzivně bolet. Za dva dny byl otevřen a ponechán 3 dny otevřený + atb (Dalacin). Poté byl znovu pročištěn + vložka (papírové čepy) a provizorně uzavřen. Nyní druhý den po uzavření je zub citlivější než v den zákroku opět při chůzi a zvýšeném krevním tlaku pocit tlaku. Stále beru atb. Na RTG prý nebyl kolem zubu pod zubem patrný nějaký výraznější zánět. Už nevím jak mám postupovat nebylo by lepší zub extrahovat? děkuji za odpověď

Dobrý den,

 

pokud bude definitivní ošetření provedeno správně a kanálky budou zprůchodněné na plnou pracovní délku, Vaše obtíže zmizí. Dovolím si tvrdit, že u komplikovanějších zubů to nedokáže každý zubař.

 

Nechat otevřený zub je špatně, protože se do kanálků volně dostávají bakterie z pusy. Po atb by se Vám mělo ulevit po několika dnech.

 

Viděl bych to tak, že máte 3 možnosti. Přetrpíte dobu do definitivního ošetření u Vašeho zubního lékaře a budete doufat, že se ošetření povede. Zkusíte najít pracoviště, kde se specializují na ošetření kořenových kanálků a mají na to operační mikroskop a potřebné vybavení. Ovšem je otázka, zda by měli dřívější termín. Poslední možností je extrakce zubu.

MDDr. Matúš Šovčík

Zubní lékařství jsem vystudoval na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a svému oboru jsem zcela propadl, takže jsem se v letech 2014-16 účastnil jako školitel projektu Nechci kazy, který se věnuje prevenci kazů a výuce čištění zubů pro děti v mateřských školách a jejich rodiče a učitelky. S klienty se rád pobavím anglicky nebo německy a ve volném čase sportuji a věnuji se programování.
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?