B

Bolest zubu moudrosti

Dobrý den, před 3 dny mě začal bolet dolní zub moudrosti, částečně prořezaný. Asi po 1 dni mi začal i otok, který se snažím ledovat, na skus je velmi citlivá šestka, trochu sedmička. Celé se to bohužel zkomplikovalo tím, že moje zubařka má tento týden dovolenou a zároveň s otokem mě přepadla pravděpodobně chřipka a kašel spolu s vysokou horečkou, která naštěstí již povoluje. Byly mi předepsány i antibiotika Ricefan na 7 dní. Zaberou tyto atb na zánět, který se pravděpodobně tvoří od osmičky? A kdy doporučujete vyrazit za zubařkou (s ohledem na právě probíhající nemoc)? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, Vaš popis nasvědčuje diagnoze dentitio difficilis (viz článek níže). Kolem částečně prořezaného zubu modrosti si vytvořil zánět, který se projevuje těmito příznaky. Antibiotika by v této situaci Vám měli pomoct od zmírnění bolesti a zánětu, ale důležité je navštívit Vašeho lékaře nebo pracoviště zubní pohotovosti, aby potvrdili dignozu a následně terapeuticky zasáhli. Léčba tohoto stavu závisí na závažnosti projevů od jednoduchého uvolnění dásně v okolí zubu, až po vytažení zubu (extrakci).

MDDr. Tomáš Rolník

Stomatologii jsem vystudoval na Lékařské fakultě v Plzni Univerzity Karlovy. Část studia jsem absolvoval na zubní klinice v německém Regensburgu. Pravidelně se účastním vzdělávacích kurzů a konferencí. Díky špičkovému vybavení naší ordinace můžeme nejnovější vědní poznatky implementovat do každodenní praxe. Každý den se snažím naplňovat přání našich pacientů a jsem rád, když se na ulici objeví o jeden úsměv navíc.
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?