B

BOLEST ZUBU NA SKUS

Dobrý den, před 40 dny jsem byla na běžné dentální hygieně. Byl mi proveden rentgen a klasická kontrola. Index hygieny byl slabší než obvykle (obvykle mám 0 nebo 5 %). Zuby jsem ale měla zdravé, jen místy krvácení z dásní při použití mezizubního kartáčku (špatně se mi dostává mezi zadní stoličky). Jinak tedy bez potíží – zuby zdravé. Poslední týden mě trápí bolest šestky. Zub není citlivý na studené nebo teplé. Bolí při kousání, ale i když nemám zatnutou čelist – zuby mám od sebe, nepůsobí tam žádný tlak. Snažila jsem se podívat se na zub přes zrcátko – není tam žádná změna v barvě či tvaru. Bolí mne kousací ploška zubu. Když si po zubu přejedu jazykem tak nebolí, ani když na něj jazykem zatlačím. Když jsem si na zub poklepala nehtem v jednom místě mě to celkem zabolelo. Okolí zubu je klidné, bez otoků, není žádná zvýšená citlivost. O zuby se starám pečlivě a nikdy jsem neměla takový problém – netrápila mne bolest. Měla jsem pouze jeden kaz, ale nepamatuji si, zda se jedná o tento zub nebo zub na druhé straně. Může se tedy jednat o zubní kaz? Může se stihnout vytvořit za 40 dní? Děkuji Lea

Dobrý den,

zub může být přetížený, prasklý, mrtvý nebo mít zubní kaz. Také může jít pouze o akutní zánět dásně v mezizubí (papilitis). Musí Vás vyšetřit lékař a udělat intraorální rentgenové snímky, zjistit, zda je zub živý. Potom stanoví diagnózu a případnou léčbu.

 

MDDr. Matúš Šovčík

Zubní lékařství jsem vystudoval na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a svému oboru jsem zcela propadl, takže jsem se v letech 2014-16 účastnil jako školitel projektu Nechci kazy, který se věnuje prevenci kazů a výuce čištění zubů pro děti v mateřských školách a jejich rodiče a učitelky. S klienty se rád pobavím anglicky nebo německy a ve volném čase sportuji a věnuji se programování.
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?