B

Bolest zubu nepřestává ani po půl roce od ošetření.

Dobrý deň. V mesiaci apríl tohoto roku sa mi „pošťastilo“ pri jedení chleba zakúsnuť celou silou do kamienka ktorý sa v ňom nachádzal. Zaplombovaný zub – sedmička chvíľu bolel, ale po čase prestal. Ako naschvaľ to isté sa mi stalo o pár týždňou neskôr s tým istým zubom – zaplombovaná amalgámovou výplňou sedmička. Keďže bolesť neprestávala, 27.5.2010 som navštívil zubárku. Tá mi oznámila, že bolesť bola spôsobená kazom pod plombou. Vyvŕtala mi starú plombu a dala mi tam novú bielu – skloionomer. Zistil som, že pri jedení je zaplombovaný zub citlivý. Okrem kašovitej stravy nezniesol ani zakúsnutie do makkého chleba. Pri zákuse veľmi bolel. Navštívil som teda o dva týždne neskôr znova zubárku. Odvŕtala zvrchu trochu plobmy, vraj jej tam bolo veľa a podľa nej to spôsobobvalo pri zákuse bolesť. Zároveň mi napísala antibiotiká Doxybene, ktoré som ale neužíval nakoľko sa mi to zdalo ako hlúposť k danému problému. Od druhého ošetrenia ubehol už skoro pol rok a problém je stále ten istý. Už pol roka s tým zubom nedokážem pre veľkú bolesť požuvať ani chleba nieto ešte niečo tvrdšie. Poraďte prosím prečo? Zub by mal byť živý, lebo vŕtanie veľmi bolelo a vraj pôvodný kaz bol veľmi hlboký. Ďakujem.

Dobrý den, stav, kdy půl roku po ošetření nemůžete na zub kousat, není normální. Příčiny Vašeho stavu mohou být podle Vašeho popisu dvě. Je možné, že kaz pod výplní zasáhl až do dřeně zubu. To mohlo způsobit zánět dřeně a silnou bolest. Vy ale popisujete bolesti při dokousnutí na zub, což spíše naznačuje další možný problém. Vše mohlo začít již při kousnutí do kamene. Mohlo dojít ke zlomení kořene. Při kousání tak dráždíte zubní dřeň, která probíhá v kořenovém kanálku. Bez rentgenového vyšetření nelze zlomeninu rozeznat. Určitě bych okamžitě navštívil zubního lékaře. Problém, který přetrvává takovou dobu, určitě sám neodezní.

MDDr. Ing. Lukáš Kaloš

Vystudoval jsem obor Zubní lékařství na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, kam jsem nastoupil už jako inženýr s praxí ve Škoda Auto, takže už jsem měl jasno, proč chci na medicíně studovat stomatologii.

Po ukončení studia jsem pracoval na stomatochirurgickém pracovišti. S kolegou jsme pak v roce 2013 založili společnou ordinaci s pobočkami v Praze a severních Čechách. V současné době mám v Praze vlastní ordinaci AXION Dental Dock, kde pracuji se stabilním týmem skvělých zubařů, hygienistek, sester i recepčních.
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?