B

Bolest zubu po zhotovení výplně

Dobrý den, bude to měsíc, co jsem přišel k zubaři s bolestí zubu při skusu (šestka vlevo dole), tedy klasicky při jídle, zub sám od sebe mě jinak nebolel. Doktor mi diagnostikoval kaz a byla mi zhotovená bílá výplň – 1 100 Kč. Bohužel, má bolest stále přetrvávala a za dalších čtrnáct dnů, jsem byl v ordinaci znovu, na naléhání mi byla celá levá strana (nahoře i dole) zkontrolována na poklep, a byl proveden i rentgen jakousi pistolí. Závěr, nikde nic není, zub může bolet i v reakci např. na teplo a stačí prý počkat, ono to přejde. Bylo mi ale nabídnuto zarovnání lehce odlomených okrajů – 1 400 Kč (v okolí bolavého zubu), s tím že by se problém mohl snad vyřešit, mám se ozvat za týden pokud by bolest přetrvávala. Týden uplynul a pocitově bylo všechno pořád stejně, nyní už měsíc nemohu používat levou stranu při jídle. Od prvního zákroku mi jde navíc bolest i těžko identifikovat, nelze přesně říct, zda bolí šestka nahoře a nebo ta dole. Při kontrole jsem se opět cítil jako simulant, už zoufalý, poprosil jsem tedy o vatový tampón abych mohl přímo v ordinaci lépe identifikovat místo bolesti při skusu. Zjistilo se, že jde samozřejmě o už zmíněnou šestku vlevo dole, diagnóza, zánět zubního kanálku. Předběžné náklady, 200 Kč čištění, 300 Kč úprava, asi 600 Kč výplň. Důvod proč píšu do poradny, jsem invalidní důchodce, s bolestí tohoto konkrétního zubu jsem se potýkal už od začátku, při prvním zákroku mi byla zhotovená bílá plomba, která mi teď byla zase odvrtána, nyní tedy musím platit tu samou výplň opět znovu. Jiná, levnější alternativa, např. Amalgán mi ani nikdy nebyla nabídnuta. Nehledě, na ostatní náklady (zarovnání lehce odlomených okrajů) které jsou v mé finanční situaci zbytečný luxus, pokud nevedou ke zdárnému vyřešení problému. Lékař na mých námitkách neshledává nic nic divného, dál se o tom nechtěl bavit. No já přesto nemohu být s tímto postupem spokojen, dát během jednoho měsíce takovou částku za zub a z mého pohledu částečně i zbytečně, to si prostě s desíti tisíci inv. důchodu nemohu dovolit. Zajímá mě proto, zda je tento postup naprosto normální a nebo se lze proti němu nějak bránit. Děkuji.

Dobrý den,

 

posuzovat správnost postupu lékaře mi nijak nepřísluší, jelikož neznám kompletní informace o průběhu ošetření. Je důležité řešit Váš akutní stav a odstranit potíže. Pokud jsou vaše bolesti vystřelující, spontánní, těžko lokalizovatelné, s největší pravděpodobností došlo k zánětu nervu a je nutnost zhotovit ošetření kořenových kanálků s následnou dostavbou. https://www.nechcikazy.cz/osetreni-zanetu-zubni-drene . Určitě vše konzultujte s Vaším ošetřujícím lékařem, rovněž i finanční stránku věci a možnoost rozvrhnutí plateb na delší časový úsek. Zároveň je možnost navštívit univerzitní pracoviště, kde probíhá výuka začínajících stomatologů. Na těchto pracovištích bývají ceny výkonů levnější než v soukromém sektoru.

MDDr. Tomáš Rolník

Stomatologii jsem vystudoval na Lékařské fakultě v Plzni Univerzity Karlovy. Část studia jsem absolvoval na zubní klinice v německém Regensburgu. Pravidelně se účastním vzdělávacích kurzů a konferencí. Díky špičkovému vybavení naší ordinace můžeme nejnovější vědní poznatky implementovat do každodenní praxe. Každý den se snažím naplňovat přání našich pacientů a jsem rád, když se na ulici objeví o jeden úsměv navíc.
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?