B

Bolesti po extrakci a necitlivost tváře

Dobrý den, začátkem září jsem byla na extrakci 38 zubu. Vzhledem k tomu, že moje paní doktorka extrakce 8. zubu neprovádí, odeslala mne na stomatochirurgii, kde zub vytáhli. Po odeznění injekce nastaly komplikace, zub se nacházel v blízkosti nervu a mne nepřišla k sobě spodní polovina brady a rtu – stále mám místo „mrtvé“. Když jsem po dvou dnech navštívila lékaře s tím, že stále necítím spodní kus obličeje, tak mne doporučil jíst B komplex a za měsíc kontrola. Díra po zubu se nehojí, momentálně mám již týden v dásni zavedenou „řasu“ která má místo zahojit – měla jsem odhalené lůžko a v díře po zubu stále škube a bolí. Prosím, je normální, že bolest přetrvává déle jak dva týdny – může to být zapříčiněno tím, že kořeny procházeli v blízkosti nervu a vše přichází k sobě? Momentálně jsem v péči mé paní doktorky, ale ráda bych znala názor jiného lékaře. Dále by mne zajímalo, jak se postupuje v případě, že brada a ret nepřijde k sobě? A poslední dotaz, může se přes řasu, která zaplnila díru po zubu dostat do rány infekce? Děkuji za odpověď, Veronika

Dobrý den, jedním z rizik při extrakci zubů v dolní čelisti je poškození nervů jazyka, čelisti či jiných nervů dutiny ústní. Komplikace se projevuje změněnou citlivostí až necitlivostí rtu, brady, tváře, dásní nebo jazyka. Terapie může probíhat i několik měsíců. Doporučuje se zvýšený příjem vitamínu B, například produkt Milgamma. Tzv „suché lůžko“ neboli alveolitida čelisti se může objevit po extrakci zubu. Dochází k k rozpadu krevní sraženiny v místě po extrahovaném zubu a odhalí se kost, což způsobuje bolest. Léčebné postupy se mohou lišit, ale základní ošetření je konzervativní. V případě pokračujících stavů bolesti vyhledejte svého ošetřujícího stomatologa.

MDDr. Tomáš Rolník

Stomatologii jsem vystudoval na Lékařské fakultě v Plzni Univerzity Karlovy. Část studia jsem absolvoval na zubní klinice v německém Regensburgu. Pravidelně se účastním vzdělávacích kurzů a konferencí. Díky špičkovému vybavení naší ordinace můžeme nejnovější vědní poznatky implementovat do každodenní praxe. Každý den se snažím naplňovat přání našich pacientů a jsem rád, když se na ulici objeví o jeden úsměv navíc.
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?