B

Boulička nad horním třenovým zubem

Dobrý den. Našel jsem si náhodou nad horním třenovým zubem tvrdou bouličku. Lze nahmatat pouze prstem a není vidět. Nebolí, pouze při silnějším stisku je trošku citlivá. Zubař následně zjistil pod plombou kaz a provedl endodoncii a následně kontrolní RTG. Říkal, že je to ok. Bulka však i po otevření zubu a jeho ošetření nesplaskla a je pořád stejná. I její citlivost zůstala stejná. Čekal jsem, že se prostě jen otevřou kanálky, bulka „vyteče“ a splaskne. Když jsem přišel za měsíc dodělat plombu u jiného zubu, zubař říkal, že to je normální, že tam byl zánět a že to trvá, než se to zahojí. Je ale další měsíc pryč a bulka pořád stejná. Jak poznám, že to ošetření bylo úspěšné? Mám tu bulku nějak řešit nebo to skutečně za pár měsíců zmizí? Nerad bych něco zanedbal a četl jsem, že skryté záněty zubů mohou být nebezpečné. Děkuji.

Dobrý den,

 

velké záněty v okolí kořenů se můžou hojit dlouhé měsíce. Hojení je však patrné pouze na rentgenovém snímku a případná bolest či malý otok by měli do několika dnů ustoupit.

 

Taky je možné, že to co hmatáte není boulička, ale kostěnný výběžek kolem kořene zubu, tzv. jugum alveolare. Tyto výběžky mohou na pohmat vypadat jako bouličky, ale jsou zcela normální. Porovnal bych obě strany, zda jsou stejně citlivé na pohmat.

 

Pokud budete mít pochybnosti, zda je Váš stav opravdu v pořádku, můžete se objednat na konzultaci na jiné stomatologické pracoviště a získat druhý názor.

MDDr. Matúš Šovčík

Zubní lékařství jsem vystudoval na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a svému oboru jsem zcela propadl, takže jsem se v letech 2014-16 účastnil jako školitel projektu Nechci kazy, který se věnuje prevenci kazů a výuce čištění zubů pro děti v mateřských školách a jejich rodiče a učitelky. S klienty se rád pobavím anglicky nebo německy a ve volném čase sportuji a věnuji se programování.
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?