B

Bulimie a její odraz na zubech

Dobrý den, již čtvrtým rokem trpím bulimií, která se velmi podepsala na mých zubech. Okraje některých zubů jsou zvláštně zbarveny dohněda a místy při dotyku pobolívají. Rovněž jsem si nově všimla na předním zubu hlubší rýhy a bojím se, aby se mi časem třeba neulomil. Mohla byste mi, prosím, poradit, o co by se asi mohlo jednat a zda je možné tuto situaci ještě nějak zachránit, aniž by mě to finančně zruinovalo? Předem mockrát děkuji.

Dobrý den,

pravidelné zvracení způsobuje oslabení zubní skloviny agresivními žaludečními kyselinami. Většinou takto oslabená sklovina se ztrácí a odhaluje zubní tkáň zvanou zubovina, která pak může být citlivá při dotyku. Zuby se postupem času zkracují a jejich rekonstrukce je pak velice složitá.

 

V boji za zdravé zuby a zdravé tělo všeobecně doporučuji se nejprve soustředit na Vaše uzdravení. Během bulimie není možné zuby trvanlivě ošetřit tak, aby se jejich stav nezhoršoval. Pokud tuto nemoc porazíte, je možné zhodnotit stav chrupu a naplánovat celkovou rekonstrukci k Vaší spokojenosti. Je však nutné počítat s finanční náročností, která se samozřejmě bude v ordinacích lišit (dle místa, vybavení ordinace, zkušeností a zaměřením lékaře..).

 

Kromě zásahu lékařem, bude třeba podstoupit také dentální hygienu, kde Vám profesionálka poradí s volbou vhodného zubního kartáčku a techniky čištění zubů, včetně speciálních doplňku ústní hygieny (jako jsou zubní pasty či gely posilující zubní sklovinu, vyrovnávající PH v ústech apod.).

MDDr. Veronika Andělová

Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?