B

Byla mi provedena bolestivá trepanace zubu. Co mě čeká při příští návštěvě?

Dobrý den, po akutním bolestivém ošetření mým zubním lékařem bych vás chtěla poprosit o radu. Byla mi diagnostikována periodontitis chronica a následně provedena trepanace zubu, zub ponechán na 3 dny volně. Během zákroku mi lékař po vyvrtání plomby provedl něco velice bolestivého (bez umrtvení), bylo to, jako by mi něco strašně silně z toho trepanovaného zubu vysával. Můžete mi odpovědět, co mi bylo provedeno za zákrok a co mě čeká při další návštěvě zubaře? Děkuji moc.

Dobrý den,

 

nejdříve Vám vysvětlím diagnózu, kterou popisujete. Jedná se o chronický zánět zubního lůžka v oblasti kolem kořene. Zánět je způsobený odumřením zubní dřeně. To nastane z různých důvodů, nejčastěji kvůli hlubokému zubnímu kazu. Zánětlivé ložisko bývá vyplněno hnisem. Aby se hnis uvolnil z prostoru kolem kořene, otevřel Vám lékař příčinný zub (provedl trepanaci). Zub je vhodné ošetřit a uzavřít. Otevřený zub může být ponechán na nejkratší možnou dobu (jeden den) pouze ve výjimečných případech, pokud hnis stále odchází.

 

Bolestivým zákrokem bylo pravděpodobně čištění a rozšiřování kořenových kanálků. Tento zákrok se standardně provádí při místním znecitlivění (v lokální anestezii), takže by zákrok neměl bolet. Občas se ale nepodaří “umrtvit” zánětlivé ložisko.

 

Příště by Vás mělo čekat definitivní pročištění a zaplnění kořenových kanálků.

 

MDDr. Jakub Šulta

Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?