C

Citlivost na studené, teplé a na skus po zaplombování

Dobrý den, před třemi týdny mi byla odvrtána stará plomba na horní stoličce, měla jsem pod ní kaz. Ten prý nezasahoval do kořenových kanálků a ani při vrtání nebyly odhaleny. Paní doktorka použila dočasnou plombu a objednala mě na zaplombování fotokompozitní plombou za dva týdny. Během těchto dvou týdnů byl zub citlivý na studené/horké, bolel při kousání (spíše tužší jídlo), ale na poklep citlivý nebyl. Poté mi byla tato dočasná vyplň odvrtána a zub zaplombován bílou plombou s tím, že pokud by bolest přetrvávala nebo se zhoršila, půjdu na čištění kořenových kanálků. Uběhl týden a nic se nezměnilo – zub je stále citlivý na studené/horké a zabolí při skousnutí (nebo při silném zatlačení na plombu), ale na poklep stále nic, sám od sebe mě zub nebolí vůbec a to ani v noci. Chtěla bych se zeptat, zda je možné, aby vrtání podráždilo nějaké zubní nervy? Popřípadě jestli je možné, aby zub i takovou dobu po vrtání pobolíval? Předem děkuji za odpověď

Dobrý den, u hlubokých výplní se někdy může stát, že je zub citlivý na studené a teplé. Mělo by se to časem zlepšovat. Citlivost na skus může být způsobena špatně vyartikulovanou výplní. Jak říká Vaše paní doktorka, pokud by obtíže přetrvávali nebo se zhoršovali, budou se muset ošetřit kořenové kanálky.

MDDr. Matúš Šovčík

Zubní lékařství jsem vystudoval na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a svému oboru jsem zcela propadl, takže jsem se v letech 2014-16 účastnil jako školitel projektu Nechci kazy, který se věnuje prevenci kazů a výuce čištění zubů pro děti v mateřských školách a jejich rodiče a učitelky. S klienty se rád pobavím anglicky nebo německy a ve volném čase sportuji a věnuji se programování.
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?