C

Citlivost na teplé a studené po ošetření kořenových kanálků

Dobrý den ,na 4 nahoře jsem měla prasklou amalgámovou plombu, zub mě bolel, a tak jsem navštívila lékaře. Zubař zjistil hluboký kaz a zub mikroskopem endodonticky a poté chemicky ošetřil (2 kanálky) + 14 dní dočasná plomba. Poté opět ošetření kanálků mikroskopem, chemické propláchnutí, zaplnění kanálků, čep a uzavření zubu. Po 2 týdnech při další návštěvě zubaře (návštěva nesouvisela s předtím ošetřovaným zubem) jsem se lékaři zmínila, že zub je ještě trošku citlivý na teplotu. Lékař říkal, že zub byl důkladně ošetřen a že už by citlivý být neměl. Že mě na něm nemá co bolet. Nyní po cca 3 měsících je zub extrémně citlivý na chlad i teplo. Na zkus nebolí. Můžete poradit proč? Kanálky byly 2x mikroskopem ošetřeny. Nalezeny 2 kanálky. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

 

zub s ošetřením kořenových kanálků by neměl vůbec reagovat na teplé nebo studené. Výjimečně jsou v horní 4ce 3 kořenové kanálky. Takže buď v zubu zůstal nezaplněný kanálek s živou zubní dření, která teď zvýšeně reaguje anebo máte citlivý některý ze sousedních zubů. Pokud bylo ošetření provedeno pod mikroskopem, spíše bych čekal, že citlivost způsobje jiný zub. To by mělo jít relativně snadno rozlišit zkouškou na chlad v ordinaci Vašeho zubaře.

MDDr. Matúš Šovčík

Zubní lékařství jsem vystudoval na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a svému oboru jsem zcela propadl, takže jsem se v letech 2014-16 účastnil jako školitel projektu Nechci kazy, který se věnuje prevenci kazů a výuce čištění zubů pro děti v mateřských školách a jejich rodiče a učitelky. S klienty se rád pobavím anglicky nebo německy a ve volném čase sportuji a věnuji se programování.
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?