D

Dají se zjistit kazy, které nejsou vidět ani na rentgenu?

Dobrý den, do svých 33 let jsem neměla kaz ani jiné problémy, ale nyní mi zubařka vytrhla horní osmičku kvůli křivému růstu a zdá se mi, že na ní kaz je, ale jakoby pod dásní – na straně, kde se dotýkala sedmičky. Na kontroly jsem chodila pravidelně a před extrakcí si lékařka kazu nevšimla, ani já ne, prostě nebyl vidět ani cítit. Mám strach, zda i ostatní zuby, zejména tu sousední sedmičku, nemám zkažené pod dásněmi. Dají se takovéto kazy nějak zjistit? Na rentgenu co mi dělali před extrakcí nic vidět nebylo.

 

Dobrý den, rentgenové vyšetření je výbornou diagnostickou technikou pro zjišťování zubních kazů v obtížně přístupných místech. U dospělých jsou nejčastějším místem vzniku kazu právě mezizubní prostory.
Rentgenové vyšetření je však jen pomocnou vyšetřovací technikou a je nutné vždy zub důkladně vyšetřit pohledem, případně sondou (tenký nástroj pro vyšetření povrchu zubu). Důležité je použít optické zvětšení, což je mikroskop nebo lupové brýle. Vyšetření je potřeba věnovat i dostatek času. Počínající kaz může být špatně zjistitelný, pokud se ale začne zvětšovat, měl by ho zkušený lékař vidět.
O rtg snímsích se více dočtete zde

 

 

 

 

 

MDDr. Ing. Lukáš Kaloš

Vystudoval jsem obor Zubní lékařství na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, kam jsem nastoupil už jako inženýr s praxí ve Škoda Auto, takže už jsem měl jasno, proč chci na medicíně studovat stomatologii.

Po ukončení studia jsem pracoval na stomatochirurgickém pracovišti. S kolegou jsme pak v roce 2013 založili společnou ordinaci s pobočkami v Praze a severních Čechách. V současné době mám v Praze vlastní ordinaci AXION Dental Dock, kde pracuji se stabilním týmem skvělých zubařů, hygienistek, sester i recepčních.
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?