D

Dají se zjistit kazy, které nejsou vidět ani na rentgenu?

Dobrý den, do svých 33 let jsem neměla kaz ani jiné problémy, ale nyní mi zubařka vytrhla horní osmičku kvůli křivému růstu a zdá se mi, že na ní kaz je, ale jakoby pod dásní – na straně, kde se dotýkala sedmičky. Na kontroly jsem chodila pravidelně a před extrakcí si lékařka kazu nevšimla, ani já ne, prostě nebyl vidět ani cítit. Mám strach, zda i ostatní zuby, zejména tu sousední sedmičku, nemám zkažené pod dásněmi. Dají se takovéto kazy nějak zjistit? Na rentgenu co mi dělali před extrakcí nic vidět nebylo.

Dobrý den, rentgenové vyšetření je nejspolehlivější diagnostickou technikou pro zjišťování zubních kazů v obtížně přístupných místech. U dospělých jsou nejčastějším místem vzniku kazu právě mezizubní prostory. Intraorální rentgenové vyšetření, tzv. bite wing, by mělo být součástí každé preventivní prohlídky (tzn. dvakrát ročně). Vyšetření je hrazeno pojišťovnou. Dávka rentgenového záření z moderních digitálních rentgenů je velice nízká, a proto je pravidelné provádění tohoto vyšetření pro pacienta bezpečné. Při snímkování technikou bite wing se snímací senzor v držáku vloží pacientovy do úst. Zavřením úst drží pacient snímač ve správné poloze.

MDDr. Ing. Lukáš Kaloš

Vystudoval jsem obor Zubní lékařství na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, kam jsem nastoupil už jako inženýr s praxí ve Škoda Auto, takže už jsem měl jasno, proč chci na medicíně studovat stomatologii.

Po ukončení studia jsem pracoval na stomatochirurgickém pracovišti. S kolegou jsme pak v roce 2013 založili společnou ordinaci s pobočkami v Praze a severních Čechách. V současné době mám v Praze vlastní ordinaci AXION Dental Dock, kde pracuji se stabilním týmem skvělých zubařů, hygienistek, sester i recepčních.
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?