D

Dcera 1,5 roku má na předních zubech tři plomby

Dobrý den, prosím o radu, dcera rok a půl má už na předních zubech tři plomby, vím že je mojí blbostí, že jsem nečistila od prvního zubu a kojila v noci, už jsem to vyslechla několikrát a teď už s tím bohužel nic neudělám…. Teď k dotazu: Měla rýhu, jako vyžranou od červa přes horní přední zuby, je hodně klidná, tak jí je dr. vyplnila takovou nažloutlou bílou výplní, z jednoho zubu jí bohužel po měsíci vypadla a dr. jí nahradila nějakou sytě bílou, vypadá jak sádra, tou má vyplněnou cca půlku jenoho zoubku… Čistím dětskou zubní pastou Elmex 2 x denně a každý večer po usnutí mažu GC Tooth Mousse od Recaldentu. Fluoridové tablety nepoužívám. TeĎ jsem se dočetla, že bílé plomby vylučují fluor, myslíte že bych měla používat pastu bez fluoru? Nerada bych jí zničila druhé zuby a případně způsobila osteoporózu…. Díky moc za názor.

Dobrý den,

nebuďte na sebe tak tvrdá. Máte sice pravdu, že se kazům dalo předejít, ale nyní děláte, co můžete.

 

Čistě bílá výplň, kterou má nyní dcera v zubu, je skloionomerní cement (GIC). Tato výplň se u dětí používá velmi často, protože jí lze rychle zhotovit a navíc uvolňuje fluoridové ionty, jak jste správně uvedla. Tato výplň funguje jako nabíjecí baterie. Postupně fluoridy uvolňuje a při čištění s pastou se zase fluoridovými ionty nabije. Za předpokladu, že používáte dětskou zubní pastu, tak Vaší dceři žádné nebezpečí nehrozí.

 

Vím, že se snažíte zoubky ochránit, jak to jen jde, ale nepřeceňujte význam zubní pasty. Jde především o kvalitní mechanické očištění plaku ze zubů! Důležité je použít měkký dětský kartáček s malou hlavičkou. Zoubky 2x denně čistěte ze všech stran malými kroužky.

 

Vhodné je samozřejmě i omezení sladkých nápojů a sladkostí.

MDDr. Ing. Lukáš Kaloš

Vystudoval jsem obor Zubní lékařství na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, kam jsem nastoupil už jako inženýr s praxí ve Škoda Auto, takže už jsem měl jasno, proč chci na medicíně studovat stomatologii.

Po ukončení studia jsem pracoval na stomatochirurgickém pracovišti. S kolegou jsme pak v roce 2013 založili společnou ordinaci s pobočkami v Praze a severních Čechách. V současné době mám v Praze vlastní ordinaci AXION Dental Dock, kde pracuji se stabilním týmem skvělých zubařů, hygienistek, sester i recepčních.
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?