D

Defektní sklovina

Dobrý den, letos byla synovy 8let zjištěna celiakie. Bohužel byl totálně bezpříznakový a mohl ji mít již několik let. Pravděpodobně z důvodu nedostatečného vstřebávání vitamínů a minerálů mu druhé zuby vyrostly velmi špatné. Mají žlutohnědou barvu a dle slov zubařky a hygienistky má špatnou zubní sklovinu. Hrubou a nedostatečně vyvinutou. Bohužel jsem se ani od jedné nedozvěděla, jak lze tento stav řešit. Bojím se, aby se mu zuby nezačaly předčasně kazit. Narazila jsem na možnost remineralizace lékařem. Jak často je potřeba proceduru opakovat a má dobré výsledky? Jaké prostředky je možné používat doma? Byl nám doporučen jen elmex gelee. Zuby si čistí sonickým kartáčkem. Děkuji

Dobrý den,

terapie závisí na několika faktorech. Jestli se jedná opravdu o vývojové defekty nebo defekty kazivé. Nedokonale vyvinutá sklovina je samozřejmě mnohem náchylnější na vznik zubního kazu.

 

Na prvním místě je naprosto dokonalá hygiena. Správné pomůcky (mezizubní kartáčky, zubní nit, solo kartáček) by měla vybrat Vaše zubní hygienistka. Dále je důležité, abyste zuby synovi dočišťovala, protože v 8 letech si většina dětí ještě nedokáže dokonale vyšistit zuby sama. Případné nedostatky se dají zkontrolovat plak detektorem (tablety na rozkousání nebo roztok), který obarví špatně vyčištěná místa. Aplikace Elmex gelee je určitě na místě, ale nejpodstatnější je dokonalé mechanické vyčištění zubů.

 

V případě vzniku kazů, je potřeba je sanovat. Podle rozsahu zhotovením výplně nebo při větších defektech korunkou či polokorunkou.

MDDr. Matúš Šovčík

Zubní lékařství jsem vystudoval na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a svému oboru jsem zcela propadl, takže jsem se v letech 2014-16 účastnil jako školitel projektu Nechci kazy, který se věnuje prevenci kazů a výuce čištění zubů pro děti v mateřských školách a jejich rodiče a učitelky. S klienty se rád pobavím anglicky nebo německy a ve volném čase sportuji a věnuji se programování.
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?