D

Dlouhodobá bolest po trhání horní osmičky

Dobrý den. Před třemi týdny jsem byl na vytržení osmičky v právo nahoře. Trhání trvalo asi 30 minut. Pak bylo vše normální, prostě bolest, tvar nateklá nebyla, krev netekla. Po týdnu jsem byl na kontrole, kde jsem upozornil, že mě to stále bolí a jsem každý den na praskach. Doktorka řekla, že je to v pořádku, hojí se to normálně a že bolest bude klidně i měsíc. Po třech týdnech mám bolesti, sice menší, ale na dotek mě bolí i horní čelist a za uchem. Navíc jsem měl horečku 38, bolest v krku, teď jsem doma s angínou. V dásní mám stále díru, kterou cítím dotekem jazyka, mám strach, že se mi tam dostává jídlo. Chtěl jsem se zeptat, za jak dlouho se ta díra úplně zaceli a jak dlouho bude trvat bolest okolo vytěženého zubů včetně čelisti? Dáseň je podle mě trošku nateklá, nicméně obličej nateklý není. Do dásně prochází občasná bolest, nic z ní neteče. I když občas se mi zdá, při přejetí jazykem, že je tam něco sladkého,zápach necítím. Je normální tak dlouhodobá bolest a díra po vytržení? Děkuji předem za odpověď.

Dobrý den,

pravděpodobně jste prodělal zánět zubního lůžka, takzvaně suché lůžko. To vznikne rozpadem krevní srazeniny v extrakční ráně a projevuje se právě protrahovanou bolestí. Hojení je v těchto případech delší. Obecně by asi po týdnu od trhání mělo dojít ke stabilizaci rány. Nejprve se cca za 4 týdny zacelí dáseň, následně se hojí kost i měsíce. Při komplikaci, jako je suché lůžko, se rána čistí od nečistoty, vyplachuje se dezinfekcí a aplikuje se uklidňující vložka. V případě větší progrese zánětu lze nasadit antibiotika.

MDDr. Kateřina Podušková

Jsem zubní lékařka a také maminka. Studovala jsem na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Zubní lékařství je zároveň mým koníčkem a ke své práci cítím velkou pokoru a zodpovědnost. Velmi mě potěší, pokud Vám naše články přijdou k užitku a trochu přiblíží svět stomatologie.
Více informací
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?