E

Extrakce horní osmičky

Dobrý den, mám dotaz ohledně extrakce osmičky. Prořezala se mi pravá horní osmička a následně se mi vytvořil defekt na sliznici. Paní doktorka mi napsala dexamethazon na afty. Zub by viděla na extrakci až po výměně plomby na pětce, na které jsme se domluvily dříve, a po zklidnění tváře zhruba za měsíc. Myslíte, že je vhodné s extrakcí vyčkávat? Obávám se, aby nedocházelo k opakované traumatizaci. Kromě defektu mám na pohmat bolestivou pravou podčelistní uzlinu a bolest vystřeluje do pravého ucha. Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Dobrý den, nejspíše si osmičkou přikusujete tvář, rána se Vám infikovala, a proto máte na pohmat bolestivou podčelistní uzlinu. Druhá možnost, u horní osmičky méně pravděpodobná, že máte tzv. dentitio difficilis (obtížné prořezávání). Prostor mezi dásní a osmičkou nemůžete vyčistit, a proto se tam množí bakterie, které Vám způsobují obtíže. Dexamethazon potlačuje imunitní odpověď a tím tlumí zánět. Tím spíše ulehčuje vznik infekce. Z Vašich informací si nemyslím, že je důvod extrakci odkládat. Pokud máte pokousanou pouze tvář, vůbec to nevadí. Musíte dodržovat perfektní ústní hygienu. Kupte si ústní vodu s chlorhexidinem v koncentraci 0,12% nebo 0,2% v lékárně. Vyplachujte dle návodu 2 krát denně a infekce by měla ustoupit a uleví se Vám. Chlorhexidin působí antimikrobiálně. Definitivně Váš problém však vyřeší pouze extrakce.

MDDr. Matúš Šovčík

Zubní lékařství jsem vystudoval na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a svému oboru jsem zcela propadl, takže jsem se v letech 2014-16 účastnil jako školitel projektu Nechci kazy, který se věnuje prevenci kazů a výuce čištění zubů pro děti v mateřských školách a jejich rodiče a učitelky. S klienty se rád pobavím anglicky nebo německy a ve volném čase sportuji a věnuji se programování.
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?