E

Extrakce neprořezané osmičky

Dobrý den, udělal se mi menší zánětový váček s hnisem na spodním patře na dásni, kde mám občas aktivní osmičku, kterou ještě nemám vyrostlou na povrchu. Tento menší zánět jsem v tomto místě měla asi dvakrát, vždy po době delší několika měsíců až roku. Zubař mi řekl, že vždy stačí zajít jen na vyčistění a drén a řekl, že není nutná extrakce, stačí jen vyčistit. Nyní jsem byla opět na čištění drobného zánětu, drén jsem tentokrát nedostala, lékař po čištění mě chtěl objednat na extrakci této nevyrostlé osmičky, se slovy, že jiná možnost stejně neexistuje. A že mi už stejně nevyroste. Je to opravdu nutné, když celou dobu jsem slyšela jiný názor na tento menší problém? Dále ještě po vyčištění mám stále ono místo trošku narůžovělé, plochou dáseň, oproti té zdravé a je tam taková menší dírka, což nikdy po ošetření takto nebylo. Ale nebolí. Je to již dva týdny po vyčistění. Je to v pořádku? Je vůbec i možné trhat nevyrostlou osmičku za okolností, když je vidět, že dáseň není zcela v pořádku? Mockrát děkuji za radu, přeji hezký den.

Dobrý den, kolem osmičky máte chronický zánět, který občas vzplane a udělá se Vám u zubu váček. Nijak jinak než extrakcí se tohoto zánětu nezbavíte a problémy se budou opakovat. Zda se může trhat určí Váš lékař, ale nemyslím si, že Vámi popisovaný problém by měl vadit.

MDDr. Matúš Šovčík

Zubní lékařství jsem vystudoval na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a svému oboru jsem zcela propadl, takže jsem se v letech 2014-16 účastnil jako školitel projektu Nechci kazy, který se věnuje prevenci kazů a výuce čištění zubů pro děti v mateřských školách a jejich rodiče a učitelky. S klienty se rád pobavím anglicky nebo německy a ve volném čase sportuji a věnuji se programování.
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?