H

Hnědé skvrnky na mléčných zubech

Dobry den, chci se zeptat syn mel krasne bile zoubky a najednou se mu na prednich zubech udelaly hnede skvrny, tak jestli to ma od caje nebo ted pil vodu s citronem, jinak pije jen vodu, tak jestli se to da doma necim odstranit, synovi budou skor 3. Dekuji za odpoved

Dobrý den!

Hnědé skvrnky na mléčných zubech opravdu můžou být zapříčiněné ukládáním pigmentů. Pigment nemusí být nutně jen z čaje, ale i například z borůvek či jiných barevných potravin. Voda s citrónem je kyselá a ve velkém množství může zuby leptat, následuje omytí a neutralizace kyseliny slinou a povrch zubu se opět zacelí, do zubů se pigment tímto mechanismem zabuduje snáze. Doporučuji po kyselém či sladkém jídle vypláchnout ústa čistou vodou a dodržovat pečlivé čištění zubů. Případně je možné i s tak malým dítětem navštívit dentální hygienu, kde se hravou formou zuby profesionálně očistí. Hnědé skvrnky někdy můžou signalizovat také chronický kaz, doporučuji zhodnotit i s vaším zubním lékařem.

MDDr. Kateřina Podušková

Jsem zubní lékařka a také maminka. Studovala jsem na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Zubní lékařství je zároveň mým koníčkem a ke své práci cítím velkou pokoru a zodpovědnost. Velmi mě potěší, pokud Vám naše články přijdou k užitku a trochu přiblíží svět stomatologie.
Více informací
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?