H

Hodnocení úspěšnosti ošetření kořenových kanálků

Dobrý deň,
pred 3 mesiacmi mi bola robená endodoncia zuba – hornej šestky (s rozsiahlym zápalom na koreni zuba), pod mikroskopom aj s následnou röntgenovou kontrolou zaplnenia kanálikov. Opuch ďasna sa v priebehu mesiacov zmenšuje, ale hnisavá fistula pretrváva. Je možné po 3 mesiacoch vyhodnotiť úspešnosť resp. neúspešnosť tejto endodoncie ?
Ďakujem za odpoveď. S pozdravom

Dobrý den!

Děkuji za dotaz! Horní šestky se řadí mezi nejsložitější zuby pro endodontické ošetření. Mívají zpravidla 4 kořenové kanálky. Věřím, že s mikroskopem a rentgenologickou kontrolou, byl zub ošetřen, jak nejlépe to bylo možné. Výsledek endodontického ošetření by se měl obecně hodnotit nejdříve šest měsíců od ošetření. Vy byste měla být bez otoků, bez bolestí, měla by být zhojená píštěl (fistula), zub by měl být plně ve funkci a na rentgenovém snímku by mělo být patrné hojení kosti v okolí kořenových hrotů. Faktem je, že pokud máte ještě po třech měsících otok a aktivní píštěl může být něco v nepořádku. Domluvte si určitě kontrolu u lékaře, který Vás ošetřoval.

MDDr. Kateřina Podušková

Jsem zubní lékařka a také maminka. Studovala jsem na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Zubní lékařství je zároveň mým koníčkem a ke své práci cítím velkou pokoru a zodpovědnost. Velmi mě potěší, pokud Vám naše články přijdou k užitku a trochu přiblíží svět stomatologie.
Více informací
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?