J

Jak poznám zubní kaz, na zubech mám hnědé skvrny

Dobrý den, v životě jsem neměla zubní kaz (je mi 20 let), tak nějak nevím, jak poznat, že jde právě o ten. Prohlížela jsem si zuby, a naprosto jsem se zděsila, když jsem na dolních všech čtyřech řezácích zezadu uviděla takové žlutohnědé skvrny – někde víc, někde míň. Vypadá to přibližně tak, že okolo krčku je vše v pořádku – bílé, pak vprostřed zubu je právě ta skvrna (ne jen tečka, ale takový neforemný flek) a konec zubu je zase bílý. Nikdy jsem se z tohoto úhlu do pusy nedívala, tak nevím jestli je to normální. Na prohlídky chodím preventivně poctivě a vždy jsem chválena. Bohužel jsem po maturitě a proto upřímně říkám, že poslední měsíc mojí prioritou chrup nebyl, je možné, že jsem to „flákala“. Dodávám, že ani jeden z takto postižených řeáků nebolí. Děkuji mnohokrát! Jana Š.

Dobrý den, v lokalizaci, kterou popisujete, je výskyt zubního kazu málo pravděpodobný. Nejčastěji se v těchto místech objevují nánosy pigmentů. Ty pocházejí z jídla, pití nebo cigaretového kouře. K diagnostice zubního kazu je však nutné podstoupit prohlídku u zubního lékaře. Nutno dodat, že pohledem a hmatáním vyšetřovací sondou, je možné nalézt zubní kaz pouze na plochách, které jsou vidět. Pro zjištění mezizubních kazů je nezbytně nutný rentgenový snímek. Bez rentgenového snímku není možné kvalitně provést prohlídku.

MDDr. Ing. Lukáš Kaloš

Vystudoval jsem obor Zubní lékařství na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, kam jsem nastoupil už jako inženýr s praxí ve Škoda Auto, takže už jsem měl jasno, proč chci na medicíně studovat stomatologii.

Po ukončení studia jsem pracoval na stomatochirurgickém pracovišti. S kolegou jsme pak v roce 2013 založili společnou ordinaci s pobočkami v Praze a severních Čechách. V současné době mám v Praze vlastní ordinaci AXION Dental Dock, kde pracuji se stabilním týmem skvělých zubařů, hygienistek, sester i recepčních.
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?