J

Jak řešit situaci po vytrženém zubu?

Dobrý den, mám zanícené kořeny na spodní šestce. Chtěla bych se zeptat jaký by byl postup po případnem vytrzeni tohoto zubu. Tedy jak by se vzniklá mezera v chrupu dala řešit. Díky za odpověď.

Dobrý den,

 

„zanícením kořenů“ myslíte nejspíše zánět dřeně zubu (lidově řečeno zánět nervu zubu). V případě zánětu dřeně zubu je v dnešní době indikováno endodontické ošetření (viz link níže). Při tomto ošetření je odstraněna zánětlivá tkáň zubu a zub je uzavřen hermetickou kořenovou výplní a dostavbou. Tato ošetření zajistí, aby zub byl nadále funkční v dutině ústní a nedošlo tak k jeho vytržení. Extrakce zubu je vždy poslední volbou a přikláníme se k této variantě pouze tehdy, pokud záchrana zubu z dlouhodobého hlediska nemá význam.

 

V případě, že se Váš lékař rozhodne zub extrahovat, dopředu Vás určitě bude informovat o možných řešeních. Rozhodnutí je vždy individuální a záleží na mnoha faktorech (zubní hygiena, stav okolních zubů …. ).

MDDr. Tomáš Rolník

Stomatologii jsem vystudoval na Lékařské fakultě v Plzni Univerzity Karlovy. Část studia jsem absolvoval na zubní klinice v německém Regensburgu. Pravidelně se účastním vzdělávacích kurzů a konferencí. Díky špičkovému vybavení naší ordinace můžeme nejnovější vědní poznatky implementovat do každodenní praxe. Každý den se snažím naplňovat přání našich pacientů a jsem rád, když se na ulici objeví o jeden úsměv navíc.
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?