J

Jak zamezit tvorbě hnědých skvrn na dětských zubech?

Dobrý den,chci poprosit o radu.Mám 2 syny 6 letého a 21 mesíčního.Oba dva mají hnědé skvrny na zubech,kazy to nejsou,prý obarvený pigment,který se na druhých zubech už netvoří.Bohužel i na druhých zoubkách se skrny začínají projevovat.Oba pijí čistou vodu,čaje jen minimálně a hořké.Synům zoubky čistím pravidelně,fakt se snažím,ale nevím si už rady,aby skvrny nevznikaly.Prosím poradte,děkuji.

Dobrý den, hned v úvodu bych Vás chtěl pochválit, že se zubům Vašich synů věnujete. Podáváním neslazených nápojů a pravidelným čištěním zubů účinně chráníte syny před zubním kazem. Pigmentace na zubech vniká ukládáním tmavých částic z potravy a nápojů do povrchové vrstvy skloviny. Právě černý čaj může být příčinou. U dospělých se jedná především o kávu, červené víno a kouření. Velmi záleží na individuálním charakteru povrchu zubů. Povrch skloviny se může narušit například citrusovými plody, nebo jinými kyselými potravinami (viz odstavec Eroze v článku Opotřebení zubů). Jedná-li se pouze o pigmentaci, není problém ji odstranit při pravidelných preventivních prohlídkách u stomatologa nebo zubní hygienistky.

MDDr. Ing. Lukáš Kaloš

Vystudoval jsem obor Zubní lékařství na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, kam jsem nastoupil už jako inženýr s praxí ve Škoda Auto, takže už jsem měl jasno, proč chci na medicíně studovat stomatologii.

Po ukončení studia jsem pracoval na stomatochirurgickém pracovišti. S kolegou jsme pak v roce 2013 založili společnou ordinaci s pobočkami v Praze a severních Čechách. V současné době mám v Praze vlastní ordinaci AXION Dental Dock, kde pracuji se stabilním týmem skvělých zubařů, hygienistek, sester i recepčních.
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?