J

Je mi 17 let, udělal se mi váček na horní 6, potom na 7 a teď mě brní dáseň u dolních zubů

Dobrý den, je mi 17 let a sem vlastníkem 7 amalgámových plomb. Před třemi měsíci mě trápil váček na dásni levé horní 6, zubařka mi jej zaléčila(otevřela zub a každý týden po dobu měsíce sem chodil na postupné léčení a uzavření zubu) Před třemi dny sem pozoroval nepříjemný tlak při zkousnutí na levé straně chrupu. Poté jsem zjistil, že se mi vyvořil váček na dásní, ale tentokrát u sedmičky. Neměl sem možnost se dostat k zubařce a tak sem jej propíchl jehlou a vždy když se naplní opakuji to. Myslím si že váček ustupuje. Ale včera mě začali brnět dásně u obou dolních jedniček-je to poměrně nepříjemné. Mám strach, že by se mohlo jedna o zánět, ale příjde mi to v mém věku divné. Před měsícem sem začal používat elektrický kartáček. Je možné, že právě on způsobuje brnění? Děkuji za vaší radu.

 

Dobrý den,

 

postup léčení abscesu (váčku) u horní šestky v opakovaných návštěvách je běžný. Během první návštěvy lékař trepanuje zub (otevře dřeňovou dutinu), případně odstraní nevyhovující výplň. To umožní vyprázdnění abscesu přes zub. Poté vyčistí a rozšíří kořenové kanálky a vyléčí zánět, při kterém se vytvořil hnis, který se ve “váčku” hromadil. Dále zaplní kořenové kanálky, aby se do nich nemohly dostat bakterie.

 

Z uvedeného postupu je zřejmé, že při Vašem domácím léčení dalšího abscesu (propíchnutí hnisavého ložiska a uvolnění hnisu) určitě nedosáhnete trvalé úlevy. Neodstraňujete totiž příčinu vzniku abscesu. Nyní je nutné opět zajít za lékařem, aby zjistil, od kterého zubu pochází nové hnisavé ložisko a zub správně ošetřil.

 

Brnění dásní u dolních zubů od elektrického kartáčku pravděpodobně nepochází. Nevím, o jaký elektrický kartáček se jedná, ale v obecné rovině nevede používání elektrického kartáčku ke zlepšení kvality čištění zubů, naopak většina elektrických kartáčků vysloveně poškozuje dásně. Výjimkou jsou ultrazvukové kartáčky, u kterých se vlákna téměř nepohybují, pouze velmi rychle a jemně vibrují. Doporučuji navštívit dentální hygienistku, která Vas naučí správnou techniku čištění zubů.

 

MDDr. Ing. Lukáš Kaloš

Vystudoval jsem obor Zubní lékařství na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, kam jsem nastoupil už jako inženýr s praxí ve Škoda Auto, takže už jsem měl jasno, proč chci na medicíně studovat stomatologii.

Po ukončení studia jsem pracoval na stomatochirurgickém pracovišti. S kolegou jsme pak v roce 2013 založili společnou ordinaci s pobočkami v Praze a severních Čechách. V současné době mám v Praze vlastní ordinaci AXION Dental Dock, kde pracuji se stabilním týmem skvělých zubařů, hygienistek, sester i recepčních.
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?