J

Je mi 17 let, udělal se mi váček na horní 6, potom na 7 a teď mě brní dáseň u dolních zubů

Dobrý den, je mi 17 let a sem vlastníkem 7 amalgámových plomb. Před třemi měsíci mě trápil váček na dásni levé horní 6, zubařka mi jej zaléčila(otevřela zub a každý týden po dobu měsíce sem chodil na postupné léčení a uzavření zubu) Před třemi dny sem pozoroval nepříjemný tlak při zkousnutí na levé straně chrupu. Poté jsem zjistil, že se mi vyvořil váček na dásní, ale tentokrát u sedmičky. Neměl sem možnost se dostat k zubařce a tak sem jej propíchl jehlou a vždy když se naplní opakuji to. Myslím si že váček ustupuje. Ale včera mě začali brnět dásně u obou dolních jedniček-je to poměrně nepříjemné. Mám strach, že by se mohlo jedna o zánět, ale příjde mi to v mém věku divné. Před měsícem sem začal používat elektrický kartáček. Je možné, že právě on způsobuje brnění? Děkuji za vaší radu.

 

Dobrý den,

 

postup léčení abscesu (váčku) u horní šestky v opakovaných návštěvách je běžný. Během první návštěvy lékař trepanuje zub (otevře dřeňovou dutinu), případně odstraní nevyhovující výplň. To umožní vyprázdnění abscesu přes zub. Poté vyčistí a rozšíří kořenové kanálky a vyléčí zánět, při kterém se vytvořil hnis, který se ve “váčku” hromadil. Dále zaplní kořenové kanálky, aby se do nich nemohly dostat bakterie.

 

Z uvedeného postupu je zřejmé, že při Vašem domácím léčení dalšího abscesu (propíchnutí hnisavého ložiska a uvolnění hnisu) určitě nedosáhnete trvalé úlevy. Neodstraňujete totiž příčinu vzniku abscesu. Nyní je nutné opět zajít za lékařem, aby zjistil, od kterého zubu pochází nové hnisavé ložisko a zub správně ošetřil.

 

Brnění dásní u dolních zubů od elektrického kartáčku pravděpodobně nepochází. Nevím, o jaký elektrický kartáček se jedná, ale v obecné rovině nevede používání elektrického kartáčku ke zlepšení kvality čištění zubů, naopak většina elektrických kartáčků vysloveně poškozuje dásně. Výjimkou jsou ultrazvukové kartáčky, u kterých se vlákna téměř nepohybují, pouze velmi rychle a jemně vibrují. Doporučuji navštívit dentální hygienistku, která Vas naučí správnou techniku čištění zubů.

 

MDDr. Eduard Kuhn

Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?