J

Je možné, aby vytržená 7 byla nahrazena 8?

Dobrý den, včera mi byla vytržena sedmička vlevo dole. Z díry je mírně vidět neprořezana osmička. Jedna zubařka mi řekla, že je reálné, aby osmička vyrostla místo sedmičky, druhá se domnívá, že už to reálné není vzhledem k věku (40 let). Obě měly k dispozici rtg snímek. Mám tedy čekat, jestli se osmička začne prořezávat místo sedmičky nebo řešit implantát? Případně jak dlouho vyčkat? Děkuji a přeji hezké dny

Dobrý den, k určení možnosti posunu 8 na místo 7 by bylo potřeba vidět RTG snímek. Určitě se zeptejte svého privátního lékaře na možnost konzultace dané situace s ortodontistou. Podle osobních zkušeností si myslím, že vzhledem k Vašemu věku a popsané situace v příspěvku je možnost posunu nulová. V případě, že zub nemá kontakt se sousedním nebo protějším zubem, dochází k jeho posunu. Při chybění sousedního zubu není zub posunut v celé vertikální ose, ale dochází tzv sklonění, kdy korunková část zubu se dostane do kontaktu se sousedním zubem, ale kořenová část zubu zůstává na původním místě. Vzniká tak nečistitelný mezizubní prostor a hrozí kariézní/parodontologický defekt na obou zubech. Posun zubu v celé ose je možný jen pomocí rovnátek a to je potřeba konzultovat s ortodontistou.

MDDr. Tomáš Rolník

Stomatologii jsem vystudoval na Lékařské fakultě v Plzni Univerzity Karlovy. Část studia jsem absolvoval na zubní klinice v německém Regensburgu. Pravidelně se účastním vzdělávacích kurzů a konferencí. Díky špičkovému vybavení naší ordinace můžeme nejnovější vědní poznatky implementovat do každodenní praxe. Každý den se snažím naplňovat přání našich pacientů a jsem rád, když se na ulici objeví o jeden úsměv navíc.
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?