J

Je správné vytrhnout zub, pokud na něm nedrží plomba?

Diobrý den, chci Vás poprosit o názor. Vypadla mi amalgánová blomba, zub nebolí, bez zánětu, bez kazu ani se neodlomila žádná část zubu. Lékař chce zub vytrhout, z důvodu, že nejde jak zachytit blombu. Ordinace pracuje pouze s kompozitem, amalgán nepoužívají. Při předpokladu, že by tam ale amalgan držel, ale ordinace ho nepoužívá, je správné zub za těchto okolností vytrhnout? Nepřipadá mi správne o zub přijít jen z důvodu, že ordinace amalgan nepoužívá. Děkuji za názor. Jana

Dobrý den Jano!

Nejprve bych chtěla říci, že trhání zubů je zcela na Vašem rozhodnutí. Lékař by Vás měl informovat o stavu zubu a o možnostech ošetření, které on uzná za vhodné. Předpokládám, že i přes to, že zub nečiní obtíže, nebude v nejlepší kondici. Obecně platí, že bílá výplň na zubu lépe drží, protože je k němu přilepená. Amalgam drží pouze mechanicky a je potřeba aby se mohla v zubu o co zapřít. Další možností, pokud nedrží výplň, je zhotovit korunku. V každém případě můžete vyhledat jiné pracoviště, které s amalgamem ještě pracuje a konzultovat opravu zubu tam.

MDDr. Kateřina Podušková

Jsem zubní lékařka a také maminka. Studovala jsem na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Zubní lékařství je zároveň mým koníčkem a ke své práci cítím velkou pokoru a zodpovědnost. Velmi mě potěší, pokud Vám naše články přijdou k užitku a trochu přiblíží svět stomatologie.
Více informací
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?