K

Kalciová vložka v dětském zubu

Dobrý den,
7letá dcera měla ošetřen hlubší zubní kaz na horní mléčné pětce. Po vypadnutí plomby byl zub opět zadělán, nicméně následující den začal zub bolet a při další návštěvě bylo zjištěno, že nakonec odumřel. Vytržení nebylo pro nespolupráci dcery možné, takže se přistoupilo k zavedení léčivé vložky, která byla po pár dnech vyměněna za novou. Tu po 2 týdnech nahradila jiná lékařka „kalciovou“ vložkou, zub zadělán plombou. Zatímco podle první ošetřující lékařky mělo být nutné tuto kalciovou vložku pravidelně (cca po 3 měsících) měnit, druhá lékařka pro to nevidí důvod. Mohu poprosit o další názor ohledně výměny kalciové vložky? Řešení v podobě trhání je pro nás až na posledním místě (muselo by se jít do CA). Dcera u vrtání i výměny vložky bez problémů spolupracuje. Děkuji.

Dobrý den,

kalciová vložka neboli hydroxid vápenatý je pro zubní lékaře velký pomocník. Pozitivum spočívá v jeho baktericidních vlastnostech a zároveň v jeho biokompatibilitě. Hlavní využití je dezinfekce kořenového systému mrtvého zubu. Vyrábí se v různých formách a s tím souvisí i indikace. Opravdu záleží, co má dcera v zubu za preparát. Buď se jedná o klasickou dezinfekční vložku, která by měla být v zubu dočasně, maximálně ty 3 měsíce. Nebo se jedná o pastu, kterou se definitivně vyplňují kořeny dětských mrtvých zubů. Ta by v zubu mohla být až do jeho eliminace, resorbuje se společně s kořeny mléčného zubu. 

Více informací naleznete zde.

MDDr. Kateřina Podušková

Jsem zubní lékařka a také maminka. Studovala jsem na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Zubní lékařství je zároveň mým koníčkem a ke své práci cítím velkou pokoru a zodpovědnost. Velmi mě potěší, pokud Vám naše články přijdou k užitku a trochu přiblíží svět stomatologie.
Více informací
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?