K

Kaz na stoličce u šestileté dívky. Je stolička dočasná nebo stálá?

Dobrý den, dcera má 6 let a při pravidelné prohlídce u zubaře nám řekl, že má kaz na stoličce a jelikož je to stálá stolička musí jej vrtat. Dcera se velmi bojí. Navíc mám dojem, že se nejedná o stálou stoličku nýbrž o mléčný zub. Je možné, aby to byla stálá stolička, když je opravdu narostlá v době, kdy rostou mléčné zuby?

Dobrý den,

každý kaz je nutné opravit. Platí to o kazu na stálých i dočasných zubech. Někdy se setkáte s názorem, že kazy na dočasných zubech není nutné řešit, protože dočasné zuby stejně vypadnou. To je velmi nebezpečná myšlenka, protože kaz v zubu je zdrojem infekce a možnou příčinou celé řady komplikací.

 

Jestli si nejste jistá, zda se jedná o dočasnou nebo stálou stoličku, tak není nic jednoduššího, než zuby spočítat. Začněte od středního řezáku (jedničky). Jestli je stolička šestým zubem, jedná se o stálou stoličku, jestli je to pětka nebo čtyřka, jedná se o zub dočasný (samozřejmě nezapomeňte započítat i případné mezery po vypadlých zoubcích).

MDDr. Ing. Lukáš Kaloš

Vystudoval jsem obor Zubní lékařství na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, kam jsem nastoupil už jako inženýr s praxí ve Škoda Auto, takže už jsem měl jasno, proč chci na medicíně studovat stomatologii.

Po ukončení studia jsem pracoval na stomatochirurgickém pracovišti. S kolegou jsme pak v roce 2013 založili společnou ordinaci s pobočkami v Praze a severních Čechách. V současné době mám v Praze vlastní ordinaci AXION Dental Dock, kde pracuji se stabilním týmem skvělých zubařů, hygienistek, sester i recepčních.
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?