K

Kazy na dočasných zubech

Dobrý den, prosím o radu ohledně 3,5 leté dcerky. Zubařka pouze pohledem určila, že dcerka má zkažené horní 1 a 2, a stoličky. Sdělila nám, že zoubky zkusí vyvrtat a pokud to nepůjde (což prý zjistí až začne vrtat), tak je vytrhne a nebo je zavložkuje a my si máme sehnat někoho jiného, kdo to prý spraví. Můžete mi prosím poradit, jestli je tento postup v pořádku? Dcerka si na zoubky neztěžuje, kouše vše, dásně vypadají také v pořádku. Dcerka měla zoubky hodně brzy, takže by mohlo snad dojít i brzy k výměně. Mám strach z trhání zoubků. Prosím o radu. Budu moc vděčná. Děkuji.

Dobrý den,

nejspíše budou kazy hodně rozsáhlé, a proto je možné je diagnostikovat i pouhým pohledem. Rozsáhlé kazy mohou zasahovat až do dřeňové dutiny (do nervu zubu). Pokud toto nastane, musí se provést tzv. pulpotomie nebo ošetření kořenových kanálků nebo se zub vytrhne. Ideální je zub zachovat, hlavně v takto nízkém věku, protože stálé zuby na místě dočasných stoliček prořezávají až kolem 10-12 let. Předčasné ztráty dočasných zubů mohou způsobit stěsnání ve stálém chrupu a potřebu rovnátek, nicméně ošetření kazů je prvořadé.

 

Zuby začínají většinou bolet až když jsou kazy velmi rozsáhlé a ošetření pak bývá mnohem komplikovanější.

 

Ideální by bylo najít pracoviště, kde mají dostatek zkušeností a zvládnou provést celé ošetření včetně případných komplikací (nutnost pulpotomie/oš. koř. kanálků). Předejtete tak tomu, že by Vaší dceru začaly bolet zoubky a termín na specializovaném pracovišti by byl až za dlouhou dobu, takže by se stejně muselo trhat.

 

V každém případě Vám musí zubařka vysvětlit jak správně dceři čistit zuby a případně upravit jídelníček. Ošetření v tomto věku je velmi náročné pro všechny strany a dá se tomu předejít správnou domácí péčí a pravidelnými prohlídkami.

MDDr. Matúš Šovčík

Zubní lékařství jsem vystudoval na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a svému oboru jsem zcela propadl, takže jsem se v letech 2014-16 účastnil jako školitel projektu Nechci kazy, který se věnuje prevenci kazů a výuce čištění zubů pro děti v mateřských školách a jejich rodiče a učitelky. S klienty se rád pobavím anglicky nebo německy a ve volném čase sportuji a věnuji se programování.
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?