K

KOMPOZITNÍ OVERLAY

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co znamená překrytí zubu pomocí kompozitní overlaye? Zubař mi doporučil tento zákrok pro všechny „6-tky“ a nevím, co si mám pod tím představit, v čem to má zubu pomoci, jak dlouho to vydrží? Případně, není možné zub opravit i bez tohoto úkonu? Dále by mě zajímalo, v jaké cenové relaci se zákrok přibližně pohybuje (vím, že to závisí od konkrétní ambulance, ale alespoň přibližné rozpětí). Byla mi sdělena cena 8500 Kč/zub + částka za výplň zubu (cca 3000). V ceníku jiné ambulance, ve stejným městě, jsem však našla částku za „inlay,onlay,overlay“ ve výši 3500 Kč. Chápu, že určité rozdíly mezi ambulancemi jsou, a raději si za kvalitu připlatím, než aby se mi zuby rozpadly, ale tohle mi přijde hodně. Odvíjí se cena od kvality technologie, nebo v čem je tak markantní rozdíl? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

překrytí zubu pomocí overlaye se volí v případě, kdy je zub výrazně oslaben. Většinou je to důsledkem zubního kazu nebo praskliny zubu. Ošetření takového zubu pouze přímou kompozitní výplní sebou nese riziko selhání a dalšího poškození zubu. Overlay překrývá všechny hrbolky zubu, a tím přenáší žvýkací síly rovnoměrně na zbylé tkáně a chrání je před dalším poškozením. Overlay nepřímá (vyrobená v laboratoři nebo pomocí CAD/CAM technologie) je mechanicky odolnější než overlay zhotovená přímo v ústech pacienta.

Cena výkonů se obecně odvíjí od potřebného času na jejich provedení. Čas se pak násobí tzv. minutovými náklady ordinace. Ty budou vyšší u lépe vybavené ordinace. Konkrétní cena za overlay může být o několik tisíc nižší, ale i vyšší. Pokud chce zubní lékař pracovat kvalitně, potřebuje moderní vybavení a hlavně dostatek času.

MDDr. Matúš Šovčík

Zubní lékařství jsem vystudoval na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a svému oboru jsem zcela propadl, takže jsem se v letech 2014-16 účastnil jako školitel projektu Nechci kazy, který se věnuje prevenci kazů a výuce čištění zubů pro děti v mateřských školách a jejich rodiče a učitelky. S klienty se rád pobavím anglicky nebo německy a ve volném čase sportuji a věnuji se programování.
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?