K

Kořenová nástavba na ulomenou jedničku

Dobrý den, před necelým rokem jsem si nechal od mého zubaře zhotovit na zlomenou horní jedničku metalokeramickou korunku. Po cca třech měsících se mi odlepila a po novém nalepení znovu, asi po dvou měsících. Takto mi ji pan doktor znovu nalepoval už asi čtyřikrát, takže jsme se minule domluvili, že když opět spadne tak brzo, připevní ji k zubu čepem. Něco jsem na internetu o kořenových čepech načetl a proto se chci zeptat, jaká alternativa je nejlepší. Ptal jsem se pana doktora, jestli by mi mohl dát sklo-kompozitní, ale na to mi řekl, že ty nedělají, že na ně nemají technologii. Když jsem byl v ordinaci naposled, na ukázku mi tam ukazoval něco, co vypadá jako malý kovový vrut (podle toho co jsem četl, bych soudil, že jde o aktivní kovový čep). Proto jsem se ho ptal, jestli mi tam chce dát tento – který by se do zubu zašrouboval. Na to odpověděl, že ne, že se do zubu nalepí, že se nešroubuje. Ovšem podle toho, co jsem vyrozuměl, to vypadá, že čep, který mi tam chce dát, je již hotový, že se neodlévá až podle otisku, jako kovové lité čepy. Proto mě zajímá, jestli existuje něco takového, co už je hotový výrobek, ovšem se do zubu nešroubuje. Potom by mě i zajímalo, co by bylo v mém případě nejlepší řešení – samotnému se mi nejvhodnější zdá právě sklo-kompozitní. Mám velký strach z aktivního čepu, jelikož jsem četl, že je velké riziko prasknutí zubu. Nakonec bych se ještě zeptal na ceny. Kolik stojí zhotovení kovového litého čepu, sklo-kompozitního a kolik stojí aktivní kovový čep? Moc děkuji za odpověď!

Dobrý den,

 

zvolení vhodné terapie ovlivní především délka klinické korunky (část zubu vyčnívající nad dáseň), která na zubu zbyla. Čep, který popisujete, nebo sklolaminátový čep se používá pouze v případě, že je klinická korunka dostatečně dlouhá. Je-li korunka krátká, tak opravdu hrozí rozlomení zubu.

 

Jestliže není možné čep použít, volí lékař z několika dalších možností. Může například zhotovit kořenovou nástavbu nepřímou metodou. Postup je ve zkratce následující: Po zaplněného kanálku lékař vypreparuje speciálním vrtáčkem otvor, do kterého zavede otiskovací čep, na který dostaví z pryskyřice nástavbu. Provede otisk a nechá nástavbu zhotovit v laboratoři. Poté kořenovou nástavbu připevní tmelícím materiálem do kořene a napreparuje požadovaný tvar na budoucí korunku (lidově řečeno zub nabrousí na korunku). Pahýl otiskne a nechá zhotovit korunku.

 

MDDr. Ing. Lukáš Kaloš

Vystudoval jsem obor Zubní lékařství na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, kam jsem nastoupil už jako inženýr s praxí ve Škoda Auto, takže už jsem měl jasno, proč chci na medicíně studovat stomatologii.

Po ukončení studia jsem pracoval na stomatochirurgickém pracovišti. S kolegou jsme pak v roce 2013 založili společnou ordinaci s pobočkami v Praze a severních Čechách. V současné době mám v Praze vlastní ordinaci AXION Dental Dock, kde pracuji se stabilním týmem skvělých zubařů, hygienistek, sester i recepčních.
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?