L

Lámání mléčných zoubků

Dobrý den,
Ráda bych vás poprosila o konzultaci. Dcera má 21 měsíců, v září 2022 se ji začali lámat horní jedničky. Když měla kolem jednoho roku tak spadla přímo na tyto zoubky, což jsme s panem zubařem přisuzovali právě tomu! Zoubky se postupně ulámaly cca do poloviny, v prosinci malé otekla celá pusinka a zuby musely jít ven. Byl tam už zánět.Hned v lednu se malé zlomila i horní dvojka, a teď během týdne i horní stolička , část se zlomila a na zbytku zoubku je tenká vrstva skloviny. Jsme z toho bezradní…..Zoubky čistíme 2x denně, na ulámané zoubky jsme používali 1x za 14 dní Elmex gel, sladkosti skoro není, mléko nepije od 15 měsíců, bohužel pije vodu se šťávou, ale opravdu minimální množství! Náš pan zubař se s něčím takovým nesetkal! Zoubky jsou krásně bílé, zničeho nic jakoby část zesklovatí a začnou se lámat, kazy nejsou. Nevíme na koho se obrátit o radu, představa , že všechny zoubky ji takhle rychle odejdou je hrozná. Můžeme ji zbylé zoubky nějak zachránit? Máte s tímto zkušenosti?děkuji za odpověď

Dobrý den, 

to co popisujete může mít více příčin. Pokud pan doktor vyloučil zvýšenou kazivost a tím pádem lámání zubů způsobené kazem, mohlo by se jednat například o skřípání zubů. Dále bych doporučila vysledovat, jestli nemá dcera nějaké zlozvyky, jako okusování tvrdých předmětů. V poslední řadě by se mohlo jednat o poruchu mineralizace zoubků. V každém případě dodržujte pečlivou ústní hygienu, kdy zoubky čistíte Vy a sjednejte si častější kontroly u ošetřujícího zubního lékaře. Elmex gelee je posilující zubní pasta s vyšším obsahem fluoridů. Další alternativa může být remineralizační zubní pasta bohatá na vápník a fosfáty GC Tooth Mousse. U obou přípravků postupujte dle doporučení výrobce a konzultujte s lékařem!

MDDr. Kateřina Podušková

Jsem zubní lékařka a také maminka. Studovala jsem na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Zubní lékařství je zároveň mým koníčkem a ke své práci cítím velkou pokoru a zodpovědnost. Velmi mě potěší, pokud Vám naše články přijdou k užitku a trochu přiblíží svět stomatologie.
Více informací
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?