M

MAJÍ ZUBNÍ LÉKAŘI MAJÍ NĚJAKÉ LIMITY CEN OŠETŘENÍ,JAKO NAPŘ. LÉKÁRNY MAJÍ LIMITY PRO MARŽE NA LÉCÍCH?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda i zubní lékaři mají nějaké limity cen ošetření,jako např. lékárny mají limity pro marže na lécích? Před třemi lety jsem platila za korunku 7500. Nebylo to v Praze, ale v průměrném okresním městě. Nyní žiju jinde (také okresní město) a nejdražší celokeramická korunka tu stojí necelé 4000. Kofferdamovou roušku mi účtovali za 250 Kč. Nákupní cena je necelých 50 Kč. Lze nekvalitní služby zubního lékaře reklamovat? Děkuji.

Dobrý den,

ve stomatologii je nutné rozlišovat lékaře, kteří mají smlouvy se zdravotními pojišťovnami, a lékaře bez smluv s pojišťovnami.  Stanovení ceny ošetření se řídí předpisy, jako je např. Zákon č. 526/1990 Sb. o cenách nebo Věstník Ministerstva zdravotnictví, který stanoví úhrady výkonů pojišťovnami.

Dle mého názoru, nelze poskytovat kvalitní stomatologické ošetření pouze na základě plateb pojišťoven. Nemá smysl se proto bavit o lékařích, kteří takto fungují.

Je nutné rozlišovat nákupní cenu materiálu a reálné náklady na provedení výkonu. Kofferdamová blána, kterou jste zmínila, sice stojí kolem 30 Kč, ale tato cena nezahrnuje náklady, které s jejím nasazením souvisí. Jedná se zejména o čas lékaře a sestry, ale i ostatní náklady, např. náklady na pořízení kofferdamových spon, kleští, stomatologického křesla, pronájem ordinace, elektřina, topení atd. Představte si, že by Vám lékař blánu prodal za 30 Kč a poslal by Vás do čekárny, abyste si jí nasadila a přišla zpět, až ošetří dalšího pacienta. To by asi v praxi nefungovalo.

Cena v ordinacích se stanovuje podle minutové kalkulace. To znamená, že různé výkony stojí v různých ordinacích různě. Záleží na nákladech konkrétní ordinace. Zohledňují se náklady na pronájem prostor, nákup vybavení a materiálů, náklady na platy zaměstnanců, jejich vzdělávání atd.

Cena by pro Vás neměla být hlavním důvodem k výběru lékaře. Rozhodujte se především podle doporučení a vlastní zkušenosti. Dva výkony se stejným názvem se mohou výrazně lišit podle toho, kdo a jak je provádí.

Lékaři často kombinují výkony hrazené pojišťovnami s výkony, které pojišťovny nehradí.

Zdravotní pojišťovny některé stomatologická výkony plně hradí, např. vstupní a preventivní vyšetření, některé typy výplní, extrakce zubů. Výrobky, jako jsou například můstky nebo celkové náhrady, jsou hrazeny částečně nebo v plné výši. Blíže se můžete o úhradách dočíst ve zmíněném Věstníku MZCR.

MDDr. Ing. Lukáš Kaloš

Vystudoval jsem obor Zubní lékařství na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, kam jsem nastoupil už jako inženýr s praxí ve Škoda Auto, takže už jsem měl jasno, proč chci na medicíně studovat stomatologii.

Po ukončení studia jsem pracoval na stomatochirurgickém pracovišti. S kolegou jsme pak v roce 2013 založili společnou ordinaci s pobočkami v Praze a severních Čechách. V současné době mám v Praze vlastní ordinaci AXION Dental Dock, kde pracuji se stabilním týmem skvělých zubařů, hygienistek, sester i recepčních.
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?