M

Mám 14-ti měsíční dcerku, která ale ještě nemá ani jeden zoubek

Dobrý den, mám 14-ti měsíční dcerku, která ale ještě nemá ani jeden zoubek. Praktická lékařka mi řekla, když malé bylo 8 měsíců, že by to už brzo mělo být, že má dásna zduřelé. V 9-ti měsících jsem raději šla za zubařkou, která mi řekla, že dásna jsou zduřelé a je otázka 2 – 3 týdnů a zoubky budou. No dnes kdy má 14 měsíců nemá absolutně nic, v puse prázdno. Dásna zduřelé, nicméně … zuby nikde :/ Začínám z toho být docela zoufalá, jednak ji to brání v jídle, protože bez zoubků to má o dost složitější a jednak se bojím aby ji to nemuseli nějak řezat jak mi pohrozila zubařka. Je přece ještě malinká. Může to nějak zapříčinit, že když se narodila tak měla dole 2 zuby? Které ji ale hned vytrhli, abch mohla kojit a taky se viklaly tak aby je nespolkla. Děkuji Rosová

Dobrý den,

Nejdůležitější je důkladné vyšetření, které nám odhalí, proč zoubky Vaší dcery nerostou – může být několik příčin:

  • Ta nejčastější je, že jsou v kosti přítomny nadpočetné zuby, které brání růstu zoubků,
    dále zoubky nemusí být vůbec založeny, nebo mohou být špatně uloženy a jejich jiná poloha jim neumožňuje prořezat v přirozeném postavení.
  • Střední řezáky v horní čelisti by měli prořezat v období 6.-12.měsíc života dítěte, ale může se stát, že dojde k menšímu opoždění. Hlavně se nebojte stomatochirurgie, neubližuje, ale pomáhá léčit.

 

Doporučila bych Vám vyšetření na pedostomatologii – např. Dětská stomatologie FN v Motole Praha 5, kde Vás lékař rád vyšetří a zodpoví Vám další dotazy.

MDDr. Eliška Feltlová

Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?