M

Mám mléčný dolní špičák a dospělý špičák mi leží v kosti. Mám jít na operaci. Je to nebezpečné?

Dobrý den, mám jeden dotaz, který se týká operace zubu. Konkrétně to je dolní trojka. Mám ho ještě mléčný i když mi je 15 let a ten dospělý mám napříč „v bradě“ uvnitř dásně…Paní zubařka mi řekla že mám jít na operaci…Měla se konat v únoru 2012 ale jelikož jsem byla nemocná, nic se nedělo a tak mi termín přesunuli. Ještě včera jsem se o tom bavila s mojí mamkou a ta mi řekla společně s jejím manželem – mojím nevlastním otcem, že je operace zbytečná, jenom mi to zkazí prázdniny a ať se kouknu na internet co to obnáší…Tak jsem se koukla a hned jsem změnila názor. Chtěla jsem se vás tedy zeptat, či má mamka pravdu v tom že to není nebezpečné. Ještě jednou vám řeknu jak to teda je : Dolní špičák mám ještě mléčný a ten dospělý mi leží napříč v bradě – v dásni. Dolní čelist je tím dutá a paní zubařka mi říkala že hrozí nebezpečí úrazu čili vylomení CELÉ dolní čelisti. Mamka mi ale řekla že kdyby mi někdo dal ránu do pusy nebo velkou ránu míčem, zlomí se mi tak či tak… Prosím vás moc aby jste mi poradila, jsem na dně a vůbec nevím co mám dělat jestli jsem vůbec zvolila správně…Děkuji moc.

Dobrý den,

riziko, že se čelist po tomto zákroku zlomí, není velké. Při rozhodování, zda operaci doporučit, je nutné zvážit rizika operace v porovnání s riziky ponechání zubu na místě. Ač se to nezdá, zub v kosti se může pohybovat a doputovat na místo, kde by případná operace byla mnohem nebezpečnější. Vak kolem korunky neprořezaného zubu může také rozrušovat kořeny ostatních zubů.

 

Jestliže Vám lékař doporučil odstranění zubu, dal bych na jeho radu. Dutina v kosti, která zbude po odstranění zubu, se zacelí během několika měsíců.

MDDr. Ing. Lukáš Kaloš

Vystudoval jsem obor Zubní lékařství na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, kam jsem nastoupil už jako inženýr s praxí ve Škoda Auto, takže už jsem měl jasno, proč chci na medicíně studovat stomatologii.

Po ukončení studia jsem pracoval na stomatochirurgickém pracovišti. S kolegou jsme pak v roce 2013 založili společnou ordinaci s pobočkami v Praze a severních Čechách. V současné době mám v Praze vlastní ordinaci AXION Dental Dock, kde pracuji se stabilním týmem skvělých zubařů, hygienistek, sester i recepčních.
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?