M

Mandibulární anestezie

Dobrý den, minulý týden jsem u své doktorky dostala mandibulární anestezii kvůli ošetření sedmičky vlevo dole. Po podání injekce se ale nedostavil žádný znecitlivující účinek (nic z toho, co obvykle nastane – necitlivá tvář, ret atd., prostě nic). Doktorka se přesto pokusila zub ošetřit, když však začala vrtat kolem nervu, bolest se nedala vydržet. Dostala jsem tedy druhou dávku anestetika, ale ani po ní se nepodařilo zub umrtvit. Sama doktorka nechtěla věřit, že po 4 ml anestetika se nedostavil žádný efekt. Zub poté prozatím uzavřela s tím, že za 14 dní to zkusí znovu. Já mám ale panickou hrůzu z toho, že se situace bude opakovat. Jak je možné, že dokonce dvojnásobná anestezie selhala a bolest byla nesnesitelná? Skutečně jsem neměla žádné projevy znecitlivění (tvář, ret), jako kdybych žádnou injekci nedostala. A co dělat, pokud se tato situace bude opakovat i za 14 dní?

Dobrý den, Při anestezii na foramen mandibulae (mandibulární anestezie) se anestetikum aplikuje poměrně hluboko do měkkých tkání a může se stát, že lékař netrefí správné místo. Není to nijak výjimečná situace. Musíte mít znecitlivěnou půlku dolního rtu – tehdy anestezie zabrala. Pokud ret cítíte normálně, je jasné, že Vás vrtání bude bolet. Alternativou je intraligamentární anestezie, kdy se menší množství anestetika pod tlakem aplikuje přímo k zubu (mezi zub a kost). Při správném podání funguje velice spolehlivě. Pokud se jedná o ošetření kořenových kanálků je možné anestezii aplikovat i intrapulpálně (přímo do zubní dřeně).

MDDr. Matúš Šovčík

Zubní lékařství jsem vystudoval na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a svému oboru jsem zcela propadl, takže jsem se v letech 2014-16 účastnil jako školitel projektu Nechci kazy, který se věnuje prevenci kazů a výuce čištění zubů pro děti v mateřských školách a jejich rodiče a učitelky. S klienty se rád pobavím anglicky nebo německy a ve volném čase sportuji a věnuji se programování.
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?