M

Matka se bojí jít k zubaři. Co s tím,když potřebuje zubní ošetření?

Dobrý den je mi 23 let a mám mamku 50let, která se bojí jít k zubaři. Nechodí k němu vůbec má z něho asi fobii, zuby si taky moc nečistí a hodně jí zapáchá z ůst. Chtěla bych se zeptat jak bych jí mohla vysvětlit, aby si zašla k zubaři a že se nemá čeho bát. Také by mě zajímalo jestli cítí ten zápach z pusy a jestli na to něco je? Ten zápach je neůnosný. děkuji

Dobrý den,

strach ze zubního ošetření lze odbourat například výkonem v sedaci. Sedace při vědomí je stav, který navodí lékař (anesteziolog) pomocí injekčního podání některých látek, které ovlivňují stav vědomí.

 

V sedaci se často provádějí náročnější výkony, například zavádění většího množství implantátů najednou. Sedaci ze používá také pro úzkostné pacienty k překonání strachu z ošetření. Pacient je velmi uvolněný a dobře zákrok snáší. Bezbolestnost výkonu je zaručena lokálním podáním anestetik. Pacienti si po výkonu na nic nepamatují, zákrok je psychicky nezatěžuje a při následujících ošetření často nepociťují úzkost, která je dříve odrazovala od zubního ošetření.

 

Zápach z vlastních úst pacienti většinou nevnímají a musí je na tuto skutečnost upozornit jejich okolí. Příčiny zápachu lze hledat i mimo ústa, třeba v žaludku. Zubní původ zápachu je ale velmi častý. Příčinou bývá paradentóza, zubní kaz, případně i jiné onemocnění.

MDDr. Ing. Lukáš Kaloš

Vystudoval jsem obor Zubní lékařství na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, kam jsem nastoupil už jako inženýr s praxí ve Škoda Auto, takže už jsem měl jasno, proč chci na medicíně studovat stomatologii.

Po ukončení studia jsem pracoval na stomatochirurgickém pracovišti. S kolegou jsme pak v roce 2013 založili společnou ordinaci s pobočkami v Praze a severních Čechách. V současné době mám v Praze vlastní ordinaci AXION Dental Dock, kde pracuji se stabilním týmem skvělých zubařů, hygienistek, sester i recepčních.
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?