M

Měl bych dotaz ohledně čištění zubních kanálků.

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně čištění zubních kanálků. Pod plombou se mě udělal kaz a následně zánět vše zjištěno až při bolest zubu. Zub mě byl umrtven vyvrtán, nějakým drátkem vyčištěny kanálky a zub na týden nechaný otevřený aby mohl ven hnis. Při další návštěvě bylo zjištěno že tam jsou ještě zbytky nervu které mě byli odstraněny jakoby vrtačkou a byla to strašná bolestivé-je normální toto dělat bez umrtvení ? Následně mě do kanálku byla taktéž stejnou vrtačko nanesená nějaká mast na zklidnění a zadělané provizorně sádrou. Další návštěva naplánovaná za 3 týdny, teď jsou to dva týdny a zub na zkus bolí-čím to může být? Zajímalo by mě, co mě čeká při další návštěvě a zda to může znovu tak strašně bolet. Děkuji.

Dobrý den,

 

na úvod bych chtěl předeslat, že moderní stomatologie se vyznačuje bezbolestnými zákroky. Zcela bezbolestně v některých případech postupovat nelze, je ale nutné udělat vše pro minimalizaci nepříjemných pocitů, které pacient prožívá. Proto by se měla používat anestezie (znecitlivění) vždy, když by mohlo být ošetření bolestivé. Anestezie má však i svá rizika a některým pacientům, například silným alergikům, proto po dohodě není podána.

 

Konkrétní postup závisí na ošetřujícím lékaři a jeho posouzení stavu pacienta. Ve Vašem případě, kdy se vlivem zánětlivého poškození dřeně vytvořilo ložisko hnisu kolem hrotu kořene (absces), bylo nutné nechat hnis samovolně odtéci skrz trepanovaný (otevřený) zub. Obvykle se takto zub ponechá den a poté následuje další rozšíření kořenových kanálků a aplikace zásadité pasty, která se v zubu ponechá asi týden. Následně se dokončí endodontické ošetření.

 

Při Vaší další návštěvě se bolesti bát již nemusíte, protože v zubu již není vitální (živá) zubní dřeň.

MDDr. Ing. Lukáš Kaloš

Vystudoval jsem obor Zubní lékařství na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, kam jsem nastoupil už jako inženýr s praxí ve Škoda Auto, takže už jsem měl jasno, proč chci na medicíně studovat stomatologii.

Po ukončení studia jsem pracoval na stomatochirurgickém pracovišti. S kolegou jsme pak v roce 2013 založili společnou ordinaci s pobočkami v Praze a severních Čechách. V současné době mám v Praze vlastní ordinaci AXION Dental Dock, kde pracuji se stabilním týmem skvělých zubařů, hygienistek, sester i recepčních.
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?